بررسی دقیق زندگی در آلمان (آمار سال 2020)

زندگی در آلمان – بخش 2

بدون ديدگاه
0
()

بخش دوم:  شرایط زندگی در آلمان چگونه است ؟

 

شرایط اقتصادی کشور آلمان:

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار با تجربه ای بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا است. آلمان هر ساله در بین لیست کشورهای پیشرفته، نسبت سایرکشورها دارای بهترین جایگاه اقتصادی از لحاظ شرایط زندگی و کار و تحصیل می باشد. سطح پایین فساد و سطح بالای نوآوری در این کشور باعث شده است که آلمان بی اندازه برای سرمایه گذاری و کار مناسب باشد و نسبت به سایر کشورهای اروپایی شرایط بسیار مناسب تری را داشته باشد. این سطح از توانایی اقتصادی باعث شده که تصمیم گیری‌های مالی بزرگ در اروپا، توسط آلمان اتخاذ شود و شرایط مابقی کشورهای حوزه شنگن نیز وابستگی شدیدی به این کشور داشته باشد. زندگی در آلمان برای ایرانیان

از بین 500 شرکت بزرگ در دنیا حدود 37 شرکت در آلمان می باشد و در نتیجه آلمان کشور بسیار مهمی در جهان  از لحاظ علم و فناوری به حساب می آید. هزینه زندگی در آلمان

 

شرایط کار در آلمان:

 آلمان دارای شرایط کاری بسیار مناسبی می باشد به همین منظور سالانه افراد زیادی از اقصی نقاط جهان جهت کار در آلمان به این کشور مهاجرت می کنند. کارفرمایان آلمانی عالی‌ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را نیز تقلیل داده‌اند و روزهای تعطیلات را به ۴۰ روز در سال رسانده اند.

میزان استخدام در غرب آلمان به مراتب بیشتر از شرق آن است (حتی برای افرادی که قصد گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان را دارند). البته برلین و مونیخ از این قاعده مستثنی هستند. زندگی در آلمان برای ایرانیان

با وجود آنکه اکثر مردم آلمان به زبان انگلیسی تسلط دارند اما از آموزش زبان آلمانی نمی توان غافل شد به خصوص برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به این کشور را دارند. زیرا که با داشتن دانش زبان آلمانی درصد موففیت کاریابی چندین برابر می شود البته کارهایی نیز وجود دارند که هیچ نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارند. در مجموع اگر قصد زندگی در آلمان را دارید سعی کنید دانش زبان آلمانی خود را به حداقل سطح B1 برسانید .

 

مشاغل موردنیاز در آلمان کدامند؟

ما در آلمانی کورس مقاله ای در رابط با این موضوع را بصورت کامل بررسی کرده و منتشر کرده ایم، در صورت لزوم به این لینک مراجعه کنید.  زندگی در آلمان برای ایرانیان

  • مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان‌های الکتریکی
  • مشاغل مربوط به تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه اندازی خط، الکترونیک
  • ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، لوله کشی، گرمایش، سنگ تراشی، عایق صنعتی، گرمایش، سرمایش، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی
  • توسعه نرم افزار، برنامه نویسی، IT
  • رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی
  • حرفه بهداشت، پرستاری در همه شاخه‌ها، نگهداری افراد مسن، ارتوپدی، بهداشت و کودکان، روانپزشکی
  • حسابداری

اگر مایل هستید در آلمان وکالت کنید باید گفت که راه بسیار سختی در پیش رو دارید زیرا پیدا کردن کار حقوقی و وکالت در کل اروپا و آمریکا بسیار سخت و دشوار است. حتی اخذ ویزای کار آلمان و اقامت آلمان با ثبت شرکت نیز در این زمینه امکان پذیر نیست.  هزینه زندگی در آلمان

 

پایین‌ترین نرخ بی کاری در بین کشورهای اروپایی متعلق به آلمان است:

با اینکه نرخ بیکاری در آلمان زیر ۷% است ولی همیشه کمبود نیروی کار در آلمان احساس می‌شود. شاید بسیاری فکر کنند که با ورود مهاجرین نیاز آلمان به نیروی کار کاهش پیدا کرده است اما کماکان در بسیاری مشاغل که هر ساله نیز توسط وزارت کار معرفی میگردد نیاز فوری به نیروی کار وجود دارد و درنتیجه کمبود نیروی کار کماکان جزدغدغه های اصلی این کشور می باشد.  زندگی در آلمان برای ایرانیان

 

زندگی در آلمان برای ایرانیان

اطلاعات شهرهای آلمان :

پاسخ به این سوال کار بسیار دشواری است زیرا که این پرسش کاملاً به شرایط روحی، شغلی و مالی شما بستگی دارد. آلمان دارای شهرهای بسیار خوبی برای زندگی است اما با توجه به نظر سنجی ها هامبورگ، فرانکفورت، برلین و دوسلدورف از بهترین مقاصد ایرانیان برای زندگی در آلمان هستند. شهرهایی مانند مونیخ حتی برای افراد با شرایط مالی مناسب هم توصیه نمی شود، چون هزینه‌ها بالاست و فرصت شغلی در آنجا در سال‌های گذشته وضعیت جالبی نداشته است. مخارج زندگی در آلمان

همچنین بخوانید  مشاغل مورد نیاز آلمان کدامند؟ (لیست 2022)

۱- هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان:

هامبورگ یکی از بی نظیرترین  شهرهای آلمان است، ظاهر مدرن شهر در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، هامبورگ را به بهترین مقصد برای گردشگران تبدیل کرده است. آب و هوای  هامبورگ در بیشتر ایام سال بسیار مساعد است و باعث شده که در هر فصلی از سال توریست های بسیاری را به سمت خود بکشاند . ماه‌های مه و اکتبر گرم‌ترین ماه‌های سال در هامبورگ است و درواقع فصل شلوغ گردشگری هامبورگ به شمار می‌رود. هزینه زندگی در آلمان

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است. جمعیت این شهر طبق آخرین آمار 1.8 میلیون می باشد . یکی از دلایل عمده شهرت این شهر بندرگاهی است که در آن قرار دارد و مساحت آن برابر با ۱۰۰ کیلومترمربع می باشد و بین رودهای Norder و Süderelbe نیز قرار دارد.

آب و هوای هامبورگ که روی رود “البه” قرار گرفته، کاملاً اقیانوسی است. این شهر آنقدرها هم سرد نیست و تنها در ۳ ماه دسامبر، ژانویه و فوریه درجه هوای حدود -۰- درجه سانتی گراد دارد. اگر زیاد اهل کنسرت، تئاتر، سینما و در مجموع رویدادهای فرهنگی هستید هامبورگ مرکز این رویدادها است. حمل و نقل شهری با اتوبوس، قطار و کشتی سامان دهی شده و در کل حمل و نقل عمومی در این شهر ارزان‌تر از خیلی از شهرهای مهم آلمان است. این شهر از لحاظ ورزشی به پایتخت ورزشی کشور آلمان مشهور است و پله مناسبی برای شروع ورزش حرفه‌ای نوجوانان است.

میانگین درآمد افراد در هامبورگ ۲,۱۵۶٫۴۶ € در ماه بوده و میانگین کل هزینه‌های ماهانه  یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱۵۰۰ یورو می‌باشد. براساس آمار رسمی سایت Numbeo در سال ۲۰۱۹، قدرت خرید مردم هامبورگ ۱۵۱٫۴۷% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

هامبورگ دارای ۱۷ دانشگاه می باشد که ۶ دانشگاه آن دولتی است :

دانشگاه هامبورگ به همراه دانشکده مرکز پزشکی، دانشگاه HafenCity، دانشگاه موسیقی و تئاتر، دانشگاه Eppendorf، دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ و دانشگاه فناوری هامبورگ، همگی از دانشگاه‌های مهم هامبورگ هستند.

2- برلین، پرجمعیت‌ترین شهر آلمان با جمعیت حدود ۳٫۷ میلیون نفر:

برلین ، پایتخت آلمان، بزرگترین شهر، مرکز سیاست، فرهنگ، رسانه ها و علم است 60 درصد مردم برلین هیچ دینی ندارند. نمای شهر برلین، هنری و دارای زوایای مدرنیته است. به علت قرار گرفتن برلین در ناحیه‌ای به نام دشت اروپا، این شهر آب و هوای معتدل دارد و حدود ۴۰% مساحت برلین را جنگل، رودخانه، پارک و دریاچه تشکیل می‌دهد. این شهر علیرغم داشتن میانگین رطوبت ۸۴%، دارای بارش برف نه چندان زیاد و تنها در ماه‌های دسامبر تا مارس است.

این شهر چهار دانشگاه دولتی و بیش از ۳۰ دانشگاه خصوصی و فنی دارد که طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند.

 میانگین درآمد در برلین ۲,۰۴۳٫۱۵ € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱۴۰۰ یورو می‌باشد. طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال ۲۰۱۹، قدرت خرید مردم برلین ۱۵۴٫۷۲% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

دروازه براندنبورگ بهترین توصیف برای شهر برلین می باشد، که تعیین کننده ترین اثر تاریخی شهر و پاسخ شهر به طاق پیروزی در پاریس است. این بنای تاریخی ماسه سنگ که آزادانه در آکروپلیس آتن مدل سازی شده و برای پادشاه فردریک ویلهلم دوم در سال ۱۷۹۱ ساخته شده است، با ۲۶ متر ارتفاع در منطقه پاریسر پلاتس میته (Mitte) قرار دارد.

این دروازه اولین سازه نئوکلاسیک برلین است که به خاطر ارابه چهار اسب خود، شش ستون بزرگ در هر سمت که پنج معبر را برای استفاده در ترافیک تشکیل می دهد (مرکزی که برای خانواده سلطنتی حفظ شد)، و دو ساختمان استفاده شده توسط جمع کنندگان عوارض و نگهبانان قابل توجه است.

۳- فرانکفورت :

فرانکفورت بزرگ‌ترین شهر ایالت هسن در آلمان است و به نیویورک آلمانی ها معروف است و جمعیتی برابر با ۶۹۱,۵۱۸ نفر دارد. فرانکفورت بعد از برلین، هامبورگ، مونیخ و کلن پنجمین شهر بزرگ آلمان است. فرانکفورت شهری با فرهنگ متمدن، سیاست خاص و دارای انبوهی از رسانه است. اقتصاد فرانکفورت بر مبنای علم نهادینه شده و شرکت‌های فناوری پیشرفته و بخش خدمات در آن گستره وسیعی دارند. صنایع پژوهشی، شرکت‌های رسانه ای، فناوری و اطلاعات، داروسازی، مهندسی پزشکی، تکنولوژی الکترونیک و… در این شهر به وفور دیده می‌شوند.

در جنگ‌های ناپلئون، فرانکفورت به دست نیروهای فرانسوی اشغال شد. یکی از مهم‌ترین جنگ‌هایی که تأثیر زیادی بر شهر فرانکفورت گذاشت، جنگ جهانی دوم بود که در جریان این جنگ فرانکفورت بارها بمباران شد و ۵۵۰۰ آلمانی در جریان این بمباران‌ها از بین رفتند.

این شهر چهار دانشگاه دولتی و بیش از ۳۰ دانشگاه خصوصی و فنی دارد که طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند.

میانگین درآمد در فرانکفورت ۲,۷۸۷٫۶۸ € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱.۶۰۰ یورو می‌باشد. طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال ۲۰۱۹، قدرت خرید مردم ۲۲۴٫۵۶% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد. هزینه زندگی در آلمان

4- دوسلدورف ششمین شهر مناسب برای زندگی در جهان است:

به دلیل وجود مراکز تجاری بزرگ و نمایشگاه های مد و لباس به عنوان یک نماد بین المللی آلمانی تبدیل شده است. یکی از مهمترین جشنواره هایی هم که در دوسلدورف برگزار می گردد، جشنواره راین هست که هر سال در ماه ژانویه برگزار می گردد و حدود ۴٫۵ میلیون گردشگر را از کل دنیا به سمت خود جذب می نماید. دوسلدورف یک مرکز تجارت بین المللی بزرگ در دنیا و هفتمین شهر پرجمعیت آلمان است. این شهر مرکز شرکت‌های Fortune Global 500 و DAX است و یک پنجم از نمایشگاه‌های برتر دنیا را پوشش می‌دهد.

میانگین درآمد در دوسلدورف ۲,۳۷۷٫۷۸ € بوده و میانگین کل هزینه‌های یک خانواده ۴ نفره در این شهر حدود ۱.۶۵۰ یورو می‌باشد. طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال ۲۰۱۹ ، قدرت خرید مردم ۱۷۸٫۸۵% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

 

شرایط و وضعیت بیمه در آلمان:

بیمه درمانی در آلمان با نظام دوگانه بیمه درمانی اجباری (GKV) و بیمه درمانی خصوصی (PKV) شناخته میشود. امکان استفاده از بیمه درمانی اجباری برای همگان فراهم است، ولی برای بیمه شخصی داشتن شرایط خاصی الزامی است.

بیمه های اجباری در دولت آلمان عبارتند از (به صورت بیمه های دولتی یا بیمه از سوی کارفرما): بیمه بازنشستگی، بیمه بیکاری، بیمه حوادث حین کار و بیمه مراقبت دراز مدت است که آنها را ۵ ستون نظام تامین اجتماعی می نامند.

اکثر افراد شاغل و خانواده های آنها (یعنی بیش از ۸۰ درصد جمعیت کشور) تحت نظام تامین اجتماعی دولت، خدمات درمانی دریافت می کنند؛ گرچه می توانند تحت شرایط خاص از بیمه های درمانی خصوصی نیز استفاده کنند.
کارمندان و خانواده های آنها به موجب برنامه های تامین اجتماعی دولتی از حمایت قابل توجهی برخوردارند که به دانش آموزان ،کارآموزان و کارکنانی که در مرخصی به سر می برند و همچنین بازنشستگان نیز قابل تعمیم است.

۹۰ درصد مردم آلمان تحت پوشش بیمه هستند و کارمندان با سطح درآمد بالا و یا کارفرمایان قادر به انتخاب بیمه خصوصی نیز برای خود هستند. اما اگر بیمه دولتی را انتخاب می‌کنید، باید ۱۵% از حقوق خود را به صندوق بیمه بپردازید.  هزینه زندگی در آلمان

 

هزینه‌ زندگی در آلمان

رستوران در آلمانقیمت (€)گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت۱۰٫۰۰ €۸٫۰۰-۱۴٫۰۰
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر)۴۵٫۰۰ €۳۰٫۰۰-۶۰٫۰۰
McMeal در McDonalds۷٫۰۰ €۶٫۰۰-۸٫۰۰
آبجو تولید آلمان (۰٫۵ لیتری)۳٫۵۰ €۳٫۰۰-۴٫۰۰
آبجو وراداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر)۳٫۰۰ €۲٫۵۰-۴٫۰۰
کاپوچینو۲٫۶۴ €۲٫۰۰-۳٫۰۰
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر)۲٫۱۳ €۱٫۰۰-۳٫۰۰
سوپر مارکت در آلمان  
شیر (۱ لیتر)۰٫۷۸ €۰٫۶۰-۱٫۰۰
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم)۱٫۱۴ €۰٫۶۵-۲٫۰۰
برنج سفید (۱ کیلوگرم)۱٫۷۹ €۱٫۰۰-۲٫۰۰
تخم مرغ (۱۲ عدد)۱٫۷۰ €۱٫۳۰-۲٫۷۹
پنیر محلی (۱ کیلوگرم)۷٫۴۲ €۵٫۰۰-۱۵٫۰۰
سینه مرغ (۱ کیلوگرم)۶٫۶۳ €۵٫۰۰-۹٫۰۰
گوشت گاو (۱ کیلوگرم)۱۱٫۱۶ €۵٫۴۰-۱۷٫۹۹
سیب (۱ کیلوگرم)۲٫۰۵ €۱٫۸۹-۲٫۹۹
موز (۱ کیلوگرم)۱٫۶۲ €۱٫۱۹-۲٫۰۰
پرتقال (۱ کیلوگرم)۲٫۳۱ €۱٫۵۰-۳٫۰۰
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم)۲٫۷۲ €۱٫۹۹-۳٫۰۶
سیب زمینی (۱ کیلوگرم)۱٫۰۴ €۰٫۷۲-۲٫۰۰
پیاز (۱ کیلوگرم)۰٫۸۵ €۰٫۴۹-۲٫۰۰
کاهو (۱ سر)۰٫۹۹ €۰٫۸۰-۱٫۳۰
آب (بطری ۱٫۵ لیتر)۰٫۳۲ €۰٫۱۹-۰٫۹۰
بطری شراب (متوسط)۴٫۰۰ €۳٫۹۹-۶٫۰۰
آبجو تولید آلمان (۰٫۵ لیتری)۰٫۶۹ €۰٫۳۴-۱٫۰۰
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر)۱٫۲۴ €۰٫۹۵-۲٫۰۰
بسته سیگار (مارلبورو)۶٫۰۰ €۶٫۰۰-۶٫۳۰

حمل و نقل در آلمان

  
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو)۲٫۷۰ €۲٫۳۰-۲٫۹۰
بلیط ماهانه (استفاده معمول)۷۰٫۰۰ €۵۵٫۰۰-۸۱٫۰۰
شروع تاکسی۳٫۵۰ €۳٫۰۰-۴٫۹۵
تاکسی هر ۱ کیلومتر۲٫۰۰ €۱٫۵۰-۲٫۳۰
تاکسی هر ۱ ساعت۳۰٫۰۰ €۲۴٫۰۰-۳۳٫۰۰
بنزین (۱ لیتر)۱٫۳۳ €۱٫۲۰-۱٫۴۱
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline۲۰,۰۰۰٫۰۰ €۱۷,۹۰۰٫۰۰-۲۵,۰۰۰٫۰۰
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور۱۹,۴۵۶٫۷۳ €۱۵,۲۱۰٫۰۰-۲۵,۰۰۰٫۰۰
موارد کاربردی – قبوض  
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان ۸۵m2۲۱۴٫۱۰ €۱۱۵٫۹۱-۳۱۸٫۷۵
۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف)۰٫۰۹ €۰٫۰۹-۰٫۱۵
اینترنت (۶۰ مگابیت در ثانیه یا بیشتر، دانلود نامحدود، کابل / ADSL)۲۷٫۹۰ €۲۰٫۰۰-۴۰٫۰۰
ورزش و اوقات فراغت در آلمان  
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال۲۸٫۰۱ €۱۹٫۹۹-۵۰٫۰۰
اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته)۱۸٫۰۲ €۱۰٫۰۰-۳۰٫۰۰
سینما۱۰٫۰۰ €۸٫۵۰-۱۲٫۳۰
مراقبت از کودک در آلمان  
 مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک۳۱۲٫۲۸ €۱۵۰٫۰۰-۶۰۰٫۰۰
پوشاک و کفش در آلمان  
 ۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه)۷۷٫۱۶ €۵۰٫۰۰-۱۰۰٫۰۰
 ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H & M، …)۳۳٫۶۶ €۲۰٫۰۰-۵۰٫۰۰
 ۱ جفت کفش نایک۸۴٫۴۲ €۶۰٫۰۰-۱۲۰٫۰۰
 ۱ جفت کفش مردانه چرم۱۰۵٫۱۳ €۷۰٫۰۰-۱۵۰٫۰۰
اجاره ماهانه منزل در آلمان  
 آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر۶۷۵٫۳۰ €۴۵۰٫۰۰-۱,۰۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز۵۰۳٫۴۳ €۳۱۰٫۰۰-۷۵۰٫۰۰
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر۱,۳۲۳٫۲۰ €۸۵۰٫۰۰-۲,۰۰۰٫۰۰
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز۹۵۹٫۶۴ €۶۰۰٫۰۰-۱,۵۰۰٫۰۰
قیمت خرید آپارتمان در آلمان  
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر۴,۳۴۹٫۴۹ €۲,۵۰۰٫۰۰-۷,۰۰۰٫۰۰
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز۲,۹۴۲٫۹۳ €۱,۸۰۰٫۰۰-۵,۰۰۰٫۰۰
حقوق و دستمزد در آلمان  
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات)۲,۱۸۱٫۳۷ € 
نرخ بهره وام به درصد (٪)، ۲۰ ساله۱٫۸۸۱٫۵۰-۲٫۵۰
تلگرام        
همچنین بخوانید  جاب آفر آلمان یا ویزای کار (شرایط کار در آلمان)
واتس آپ     
توییتر        
فیسبوک      

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها / 5. تعداد رای :

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس