آموزش آلمانی

یادگیری آلمانی با روشی آسان

7 ديدگاه

یادگیری آلمانی امروزه از محبوبیت بیشتری میان زبان آموزان و دانشجویان و فارغ التحصیلان برخوردار شده است. هر روز که می‌گذرد، عده بیشتری نسبت به کشور آلمان و آموزش زبان آلمانی ابراز علاقه می‌کنند.

افرادی که البته در پس این علاقه‌ مشترک، انگیزه‌های متفاوتی دارند و هر یک متناسب با اهدافشان، در جستجوی بهترین منابع یادگیری زبان آلمانی هستند.

یادگیری زبان آلمانی
یادگیری زبان آلمانی

قبل از آنکه بخواهیم بیشتر به موضوعاتی مثل دلایل و ضرورت یادگیری آلمانی بپردازیم، بد نیست قدری هم با خود زبان آلمانی و ویژگی‌هایش آشنا شویم.

ویژگی‌های اصلی زبان آلمانی

خیلی‌ها یادگیری زبان آلمانی را کار سختی می‌دانند! اما باید بگوییم زبان آلمانی بیش از آنکه یک زبان سخت باشد، یک زبان قاعده‌مند و منظم است که اتفاقاً این ویژگی می‌تواند یادگیری آن را بسیار آسان‌ کند. برای اینکه درک بهتری از زبان آلمانی داشته باشید، بد نیست از زبان انگلیسی به‌عنوان مبنایی برای مقایسه استفاده کنیم.

این زبان در عین شباهت با زبان انگلیسی، تفاوت‌های زیادی با آن دارد. شباهت واژه‌ها و مخصوصاٌ افعال آلمانی با زبان انگلیسی، احتمالاً اولین نکته‌ای خواهد بود که حین آموزش آلمانی توجه شما را به خود جلب می‌کند.

مثلاً فعل Learning (یاد گرفتن) در انگلیسی، معادل با Lernen در زبان آلمانی است. یا واژه Help (کمک) که در آلمانی با واژه Hilfe معادل می‌شود، مثال دیگری از این شباهت است. حین یادگیری این زبان تا دلتان بخواهد با چنین شباهت‌هایی روبرو خواهید شد.

یادگیری زبان آلمانی

دستور زبان آلمانی :

قاعده‌مندی زبان آلمانی وجه تمایز اصلی آن با زبان انگلیسی است. دستور زبان آلمانی بسیار گسترده و کامل است به‌طوری‌که حتی شکل افعال با توجه به جنسیت و تعداد ضمایر آن‌ها تغییر می‌کند.

این ویژگی شاید در ابتدای راه قدری برایتان عجیب و ناخوشایند باشد، اما یقیناً خیلی زود به آن عادت می‌کنید. البته در ساختار منظم قواعد زبان آلمانی استثنائاتی مثل افعال بی‌قاعده هم وجود دارد اما تعداد آن‌ها در مقایسه با زبان انگلیسی، بسیار کمتر است. درواقع بزرگ‌ترین چالش یادگیری زبان آلمانی برای مدرّسان، تعلیم مفاهیم دستوری این زبان به زبان‌آموزان است.

واژگان تفاوت آن با زبان انگلیسی:

قاعده‌مندی زبان آلمانی در بحث واژگان هم آن را متفاوت از زبان انگلیسی می‌کند. در زبان آلمانی از واژه‌هایی که بعضاً ده‌ها معنی مربوط و نامربوط دیگر دارند، خبری نیست و هر واژه یا فعل، معانی محدود و اغلب مرتبطی دارد و این قطعاً خبری خوب است. چون می‌توانید دایره لغات خود را سریع‌تر افزایش داده و در ترجمه جملات آلمانی به فارسی خیلی زود پیشرفت کنید.

مزیت دیگری که می‌تواند یادگیری زبان آلمانی را ساده‌تر کند، قواعد کاملاً یکدست آن در خواندن و نوشتن است. در فرایند یادگیری زبان آلمانی شاید در بیش از 90% مواقع، شما کلمات را دقیقاً به همان شکلی که می‌بینید و کاملا مطابق با الفبای آلمانی، می‌خوانید. درحالی‌که بحث تلفظ در زبان انگلیسی، به‌هیچ‌وجه اصول ثابت و مشخصی ندارد.

چرا یادگیری زبان آلمانی مهم است؟

از بین عوامل مختلفی که می‌توانند انگیزه‌ یادگیری زبان آلمانی را در شما ایجاد یا تقویت کند، مهاجرت بی‌تردید مهم‌ترین عامل است. رشد چشمگیر منحنی مهاجرت در سال‌های اخیر اعم از مهاجرت کاری یا تحصیلی به کشورهای آلمانی‌زبان، فرایند ورود به این کشورها را در مقایسه با قبل قدری دشوارتر کرده است.

به‌هرحال کشورهایی مثل آلمان و اتریش، بنا به دلایلی مثل امنیت، ثبات اقتصادی، کیفیت زندگی و نظم مثال‌زدنی، همواره مقاصد جذابی برای کار، تحصیل و اقامت به شمار می‌روند. دانشگاه‌های آلمانی در رشته‌های فنی و مهندسی سرآمد هستند و آلمان یکی از قطب‌های علوم مهندسی در جهان محسوب می‌شود.

دیگر کشور آلمانی‌زبان، یعنی اتریش، مقصدی عالی برای دانشجویان رشته‌های هنری بوده و وین، پایتخت آن به معنای حقیقی کلمه، آرمان‌شهر شیفتگان هنر و موسیقی در سراسر جهان است.

رایگان بودن تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های آلمانی‌زبان، جذابیت آن‌ها را به‌عنوان یک مقصد تحصیلی ایده‌آل دوچندان می‌کند. در شرایط فعلی که معیارهای سخت‌گیرانه‌تری برای پذیرش مهاجران لحاظ می‌شوند، تسلط مناسب به زبان آلمانی می‌تواند مسیر ورود به کشور‌های آلمانی‌زبان را تا حد زیادی برایتان هموار کند.

اما دلایل دیگری غیر از مهاجرت به کشورهای آلمانی‌زبان هم هستند که می‌توانند یادگیری زبان آلمانی را جذاب‌تر کنند. بد نیست بدانید که:

 • جمعیتی معادل 100 میلیون نفر در اروپا (14% از کل جمعیت اروپا) به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. در حالی که زبان فرانسوی و انگلیسی در جایگاه‌های بعدی از نظر گستردگی زبانی قرار دارند. بنابراین اگر قصد مهاجرت یا سفر به هر یک از کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا مثل بلژیک را هم داشته باشید، یادگیری زبان آلمانی به شما کمک می‌کند که بتوانید به‌آسانی با اطرافیانتان ارتباط برقرار کنید.
 • زبان آلمانی دومین زبان علمی دانشگاهی و یکی از ده زبان رایج دنیاست. به همین علت آموزش آلمانی از اهمیتی آکادمیک برخوردار است.
 • بسیاری از مهم‌ترین آثار و کتاب‌های علمی در رشته‌هایی مثل فلسفه، ادبیات، موسیقی، تاریخ، هنر، الهیات، روانشناسی، شیمی، فیزیک، مهندسی و پزشکی به زبان آلمانی نوشته شده‌اند و کماکان به زبان آلمانی منتشر می‌شوند.

یادگیری زبان آلمانی

 • بخش زیادی از محتوای علمی موجود در وب‌سایت‌های خارجی، به زبان آلمانی هستند و یادگیری زبان آلمانی امکان دسترسی به منابع گسترده و بکر علمی را برایتان مقدور می‌سازد.
 • با توجه به افزایش ناگهانی سطح تقاضا برای یادگیری این زبان در سال‌های اخیر، حالا یادگیری زبان آلمانی به فعالیتی پرسود تبدیل شده که اگر بتوانید به‌خوبی از عهده‌اش برآیید و سبک آموزشی مؤثری داشته باشید، قطعاً روزهای روشنی در انتظار جیبتان خواهد بود!

همراه آلمانی کورس

گروه آلمانی کورس با تکیه بر توانمندی و تخصص اعضایش تلاش می‌کند تا در زمینه آموزش زبان آلمانی از سطوح مبتدی تا پیشرفته، بهترین‌ها را در اختیار زبان‌آموزان گرامی قرار دهد. هدف ما در گروه آموزشی-رسانه‌ایِ آلمانی کورس این است تا ضمن ارتقای سطح یادگیری این زبان، شما همراهان دوست‌داشتنی، اطلاعاتی کاربردی و ارزشمند را درباره اموری مثل مهاجرت شغلی و تحصیلی به آلمان خدمتتان ارائه کنیم.

فرق چندانی نمی‌کند که چرا می‌خواهید زبان آلمانی را یاد بگیرید. دلیل شما هر چه باشد، آلمانی کورس با رقم زدن فصلی جدید در زمینه یادگیری زبان آلمانی در رسیدن به اهدافی که دارید، یاری و همراهی‌تان می‌کند. در هر نقطه‌ای از مسیر، می‌توانید روی ما حساب کنید!

5
درحال ارسال
امتیاز دهی کاربران
4.33 (6 رای)
امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و به مدت بیش از دو ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا(آلمان) دانشجو هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه❤️️

7 ديدگاه

 1. 1399/08/09

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

  • امیرمنصور
   1399/08/09

   سلام دوست عزیز، بله میتونید.
   جزییات انتشار مطالب به ایمیلتون ارسال شد

 2. 1399/08/15

  merci matⅼabe khobi bood

 3. 1399/11/04

  سلام .جناب مهندس . خسته نباشید . من کارشناسی الکترونیک دارم . چندین سال سابقه ی کار در زمینه ابزاردقیق و کنترل در صنعت نفت دارم . دو تا سوال داشتم ازخدمتتان :
  1) دنبال یک دیکشنری تخصصی برای رشته خودم هستم . الان دارم بعضی کاتالوگهای شرکتهای آلمانی رو در زمینه کارم مطالعه میکنم ولی پراکندگی دارند و بهتره یک دیکشنری خوب پیدا کنم . چه توصیه ای دارید ؟
  2) من معتقدم در یادگیری زبان بهترین کار برای تقویت مکالمه ، حفظ جملات آلمانی و استفاده روزمره از آنان هستش . به مرو موارد گرامری در ذهن شکل میگیره چون با هر جمله یک مطلب گرامری هم میشه مرور بشه . برای مرجعی غنی که پر از جملات به درد بخورباشه و مهارت مکالمه ای را تقویت بکنه چی پیشنهاد میدید؟ ( بنده به مهارت زبان فکر می کنم نه مدرک و سطوحی که معمولا ذکر میشه )
  سپاسگزارم

  • امیرمنصور
   1399/11/04

   سلام و درود دوست عزیز،
   1-بهترین دیکشنری تخصصی رو می تونید از انتشارات Interkultura جستجو کنید. این انتشارات از سال 2020 شروع به انتشار دیکشنری تخصصی فارسی به آلمانی و بالعکس کرده. و می تونید در سایت های ebay یا آمازون و… تهیه کنید.
   2-همانطور که در بخش های مختلف سایت توضیح داده شده حفظ جمله و لغت آلمانی به تنهایی کاربردی نداره و به فراموشی سپرده میشه، مگر اینکه با درک صحیح و ابتدایی گرامر و سپس تکرار مداوم آن بصورت طولانی مدت این اثربخشی رو تقویت میکنه. همچنین توصیه میشه پادکست های آلمانی، فیلم و موزیک آلمانی رو برای درک شنیداری و مکالمه حتما در برنامه داشته باشید.
   این موارد هم در تمام بخش های سایت می تونید استفاده کنید.
   موفق و شادکام باشید دوست عزیز 🌹 💛

 4. 1399/11/05

  سپاسگزارم از محبت تان برای پاسخ . شادکام باشید.

  • امیرمنصور
   1399/11/05

   خواهش میکنم دوست عزیز موفق باشید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس