افعال مجهول در آلمانی

افعال مجهول در آلمانی passiv (ساخت جملات مجهول)

7 ديدگاه
5
(2)

به‌مانند هر زبان دیگری در زبان آلمانی نیز افعال مجهول وجود دارند. درصورتی‌که قبل از آشنایی با زبان آلمانی با دستور زبان انگلیسی، فارسی یا عربی آشنایی داشته باشید، از لحاظ قواعد کلی، تفاوتی بین جملات مجهول در زبان آلمانی و سایر زبان‌ها وجود ندارد. زمانی جمله مجهول را به کار می‌بریم که برخلاف جمله معلوم دیگر نمی‌خواهیم فاعل یا کننده کار را در ابتدای جمله معرفی کنید. در برخی موارد می‌توانیم در انتهای جمله از فاعل یاد کنیم.

در این مقاله از سری مقالات آموزش زبان آلمانی قصد داریم شما را به طور کامل با افعال مجهول در آلمانی و نحوه ساخت و استفاده آن‌ها در جملات مجهول آشنا کنیم؛ بنابراین در صورت تمایل به یادگیری این درس مهم، پیشنهاد می‌کنیم به مطالعه ادامه این مقاله بپردازید.

 

جمله مجهول در آلمانی چگونه ساخته می‌شود

جمله مجهول در ساده‌ترین شکل آن، جمله‌ای است که فاعل جمله، انجام‌دهنده جمله فعل باشد. مثلاً در جمله Der Mann hat den Kaffee getrunken (مرد قهوه را نوشید) der Mann هم فاعل جمله است و هم در حال انجام عمل نوشیدن (Trinken) است. علاوه بر این، چون فاعل است، در حالت اسمی نیز قرار دارد. اگر به اسم دیگر جمله یعنی den Kaffee نگاه کنیم، می‌بینیم که در حالت آکوزاتیو است زیرا توسط فاعل به آن عمل می‌شود: قهوه در حال نوشیده شدن توسط فاعل، der Mann است. حالا بیایید این را به یک جمله مجهول تبدیل کنیم:

Der Kaffee ist von dem Mann getrunken worden. (قهوه توسط مرد نوشیده شده است.)

از منظر سبک‌شناختی، جمله مجهول است، زیرا دیگر تأکید بر اسمی که عمل نوشیدن را انجام می‌دهد، der Mann نیست. در واقع، می‌توانیم اسم Mann را نیز به‌طورکلی از جمله حذف کنیم. این جمله را بدون عامل (فاعل فعل) تبدیل می‌کند:

Der Kaffee ist getrunken worden. (قهوه نوشیده شده است.)

این کار جمله عینی‌تری را ایجاد می‌کند، جمله‌ای که حتی ممکن است نامشخص تلقی شود. زیرا نشان نمی‌دهد چه کسی واقعاً نوشیدنی را مصرف کرده است.

 

مطلب مفید  افعال جداشدنی در آلمانی [افعال تفکیک پذیر و تفکیک ناپذیر]

نحوه ساخت و استفاده از افعال مجهول در آلمانی

اولین چیزی که هنگام ایجاد یک جمله مجهول در آلمانی باید اطمینان حاصل کرد این است که ابزار لازم را در اختیار داشته باشید. یک مفعول مستقیم (اسمی که توسط افعال مجهول در آلمانی بر روی آن عمل می‌شود). در بالا ذکر کردیم که عامل (فاعل) موردنیاز نیست. لازم به ذکر است که برای ساخت افعال مجهول در آلمانی، بایستی این افعال در حالت معلوم، گذرا به مفعول باشند. در غیر این صورت امکان مجهول‌سازی آن‌ها وجود ندارد.

به‌عنوان‌مثال، اینکه جمله معلوم «مادرم به من هدیه‌ای داد» را به مجهول «مادرم هدیه‌ای به من داده است» تغییر دهیم، این امر در آلمانی غیرممکن است. زیرا عنصری که حرکت کرده است («من» در جمله معلوم) در واقع یک مفعول غیرمستقیم است. «من» در جمله معلوم، اسمی نیست که توسط فعل بر روی آن عمل می‌شود، بلکه گیرنده فعل است. گفتنی است، برای ایجاد افعال مجهول در آلمانی، باید اسم مفعول مستقیم را به موقعیت فاعل در ابتدای جمله منتقل کنید.

علاوه بر این، این بدان معنی است که مفعول مستقیم اکنون باید در حالت اسمی باشد. با بازبینی جمله مجهول قبلی، اسم کافه از den Kaffee (در حالت آکوزاتیو) در جمله معلوم به der Kaffee (در حالت اسمی) در جمله مجهول تبدیل شد.

در نتیجه، der Mann (در حالت اسمی در جمله معلوم) نیز حالت خود را تغییر داد: در حالت داتیو در جمله مجهول است که توسط حرف اضافه von (با) ایجاد می‌شود. علاوه بر این تغییرات حالت، جمله مجهول نیز مستلزم صرف فعل werden (شدن) است.

Der Kaffee ist getrunken worden. (قهوه نوشیده شده است.)

 

مطلب مفید  صرف فعل haben در آلمانی [در همه حالت ها]

استفاده از Werden برای ساخت افعال مجهول در آلمانی

برای ساخت افعال مجهول در آلمانی بایستی از صرف درست werden در جملات مجهول استفاده شود. بدین صورت که بایستی در زمان حال، حال کامل، گذشته ساده، گذشته کامل، آینده و آینده کامل بایستی از صیغه werden به‌درستی استفاده شود. در ادامه جهت آشنایی بیشتر تمامی این صیغه‌ها را برای شما آورده‌ایم.

صرف زمان حال werden به شرح زیر است:

افعال مجهول در آلمانی

 

در پرفکت یا همان زمان حال کامل werden، فعل ماضی به طور معمول geworden است، اما به‌سادگی در حالت مجهول کوتاه می‌شود:

فعل werden برای جملات مجهول

 

Präteritum یا همان زمان گذشته ساده werden به شرح زیر است:

جملات مجهول در آلمانی

 

در Plusquamperfekt یا همان زمان گذشته کامل werden، فعل ماضی معمولاً geworden است، اما به‌سادگی در جمله مجهول خلاصه می‌شود:

پسیو در آلمانی

 

Futur I یا زمان آینده werden به شرح زیر است:

افعال مجهول در آلمانی

 

در Futur II یا همان زمان آینده کامل werden، فعل ماضی به طور معمول geworden است، اما به‌سادگی در جمله مجهول کوتاه می‌شود:

صرف فعل werden برای جملات پسیو

 

aktiv و passiv در زبان آلمانی:

پسیو در زبان آلمانی به جمله ای می گویند که فاعل یا کننده کار مشخص نیست و یا اهمیتی وجود ندارد که چه کسی آن کار را انجام داده باشد، در واقع اصل آن کار مهم است. جملات aktiv در آلمانی فاعل کار یا کننده کار مشخص باشد.

مثال: در این مثال میخواهیم جمله اکتیو زیر را به حالت پسیو یا مجهول در آلمانی و در زمان های مختلف بکار می بریم.

Ich lade meine Freundin zum Essen ein.

جمله مجهول حال (زمان حال پسیو)

Meine Freundin wird zum Essen eingeladen.

در مثال بالا اولین کاری که انجام دادیم کننده کار را حذف کردیم وmeine Freundin را به اول جمله آوردیم.

جمله مجهول گذشته ساده (Präteritum Passiv)

Meine Freundin wurde zum Essen eingeladen.

جمله مجهول گذشته پرفکت (Perfekt Passiv) : از این حالت بیشتر برای حالت گفتاری استفاده می شود و برای مکالمات روزمره به آلمانی بیشتر کاربرد دارد.

Meine Freundin ist zum Essen eingeladen worden.

جمله مجهول گذشته کامل (Plusquamperfekt Passiv) : از این حالت زمانی استفاده می شود که از زمان پرفکت که در مثال بالا استفاده کرده بودیم، دورتر باشد به زمان حال.

Meine Freundin war zum Essen eingeladen worden.

جمله مجهول آینده ساده (Futur I Passiv) : این حالت کمتر استفاده می شود ولی همانطور که در بالا توضیح دادیم به این شکل است که werden را صرف می کنیم.

Meine Freundin wird eingeladen werden.

جمله مجهول آینده کامل (Futur II Passiv) :

Meine Freundin wird eingeladen worden sein.

معنی: دوست دخترم دعوت خواهد شد.

 

مطلب مفید  300 فعل آلمانی پرکاربرد + صرف افعال آلمانی pdf

پسیو در زبان آلمانی

برای درک بهتر موضوعات بالا می توانید فیلم آموزشی زیر را به عنوان مکمل این مقاله مشاهده کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله شما را با افعال مجهول در آلمانی و نحوه ساخت آنها آشنا ساختیم. در نگاه اول شاید یادگیری قواعد آلمانی سنگین به نظر بیاید ولی با تمرین و تکرار فراوان می‌توانید این مسیر را برای خود هموار کنید.

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای : 2

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

7 ديدگاه

 1. 1401/08/19

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. 1401/08/19

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 3. 1401/08/20

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 4. آواتار Hedayat Karimi
  1401/11/04

  پسیو در آلمانی رو شاید تا قبل این مقاله خیلییییی برام سخت میومد و باخودم فک میکردم چه غولیه ولی خداییش خیلی خوب و ساده توضیح دادید خیلییی ممنونم از مطلبتون

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/11/04

   از نظر شما بسیار ممنونیم همراه گرامی و از اینکه مطلب براتون ساده و قابل فهم بوده بسیار خوشحالیم.
   موفق باشید.

 5. آواتار محمدعلی نادری
  1401/11/04

  افعال مجهول و معلوم گرامر به خصوصی داشتن من قبلنا خونده بودم و این یادآوری خوبی برام بود. متشکرم

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/11/04

   خواهش میکنم دوست عزیز. موفق باشید

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس