تست داف

آزمون تست داف (TestDaF) – آزمون DSH – [هزینه آزمون 2023]

17 ديدگاه
4.8
(22)

آزمون تست داف و آزمون dsh یکی از مهمترین آزمون های مورد تایید دانشگاه های کشور آلمان است و قبولی در آزمون تست داف یا DSH به منزله ورود شما به بهترین دانشگاه های آلمان است. در ادامه به معرفی این دو آزمون پرطرفدار زبان آلمانی خواهیم رفت و همچنین به معرفی مکان ثبت نام، هزینه ثبت نام آزمون و سایر موارد مهم خواهیم پرداخت. پس با ادامه این مطلب تا انتها همراه باشید.

تست داف و آزمون DSH

بی شک این سوال خیلی از زبان آموزان آلمانی است. چالشی که نه تنها خیلی مهم است چرا که مسیری هرچند متفاوت خواهد بود. البته این تفاوت در نحوه آزمون و منابع امتحانی خواهد بود نه در نحوه مطالعه.

هر چند برای گرفتن پذیرش تحصیلی، شما مجبور نیستید که تنها در آزمون تست داف یا DSH شرکت کنید، چرا که مراکز دیگری نیز برای گرفتن مدرک زبان مورد نیاز مانند تلک نیز وجود دارد. آزمون تلک C1 هم بعد از تست داف و DSH بیشترین داوطلب شرکت کننده در آزمون را دارد.

آلمانی کورس در این مطلب ابتدا آزمون TestDaF را تشریح خواهد کرد و سپس به سراغ توضیح آزمون DSH آلمانی خواهد رفت و هر آنچه که شما باید درباره این آزمون ها بدانید را در این مطلب بررسی خواهیم کرد. در انتها تفاوت تست داف و dsh پس با ما تا انتها همراه شوید.

تست داف

تست داف مخفف عبارات (TestDaF = Test Deutsch als Fremdsprache) است. این آزمون برای داوطلبانی است که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های آلمان را دارند و نیاز به مدرکی معتبر برای اثبات دانش زبان آلمانی دارند. آزمون تست داف در شهر هاگن آلمان طراحی و سپس ارزیابی و تصحیح آزمون هم در آنجا انجام خواهد شد. این امتحان بصورت همزمان در بیش از 90 کشور دنیا و در  سازمان های مورد تایید انستیتو تست داف آلمان برگزار می شود.

دریافت مدرک TestDaF به منزله ورود شما به بهترین دانشگاه های آلمان است.

سطح های TestDaF

دسته بندی آزمون تست داف معاد سطح B2.1 تا C1.2 آلمانی را دارد که این چهارچوب را مرکز شورای زبان اروپا تعیین می کند. همچنین TestDaF به 3 سطح تقسیم بندی می شود:

 • سطح تست داف 3 (TDN 3)
 • سطح تست داف 4 (TDN 4)
 • سطح تست داف 5 (TDN 5)

قبولی در آزمون تست داف

برای پذیرش در دانشگاه های آلمان به قبولی در چه سطحی از آزمون تست داف نیاز دارم ؟

تست داف

نمرات این آزمون از 1 تا 5 می باشد. حداقل نمره قبولی در آزمون تست داف TDN 3 است، اما برای پذیرش تحصیلی در آلمان مستلزم قبولی در سطح تست داف 4 یا همان TDN 4 هستید (البته با توجه به شرایط دانشگاه موردنظر این گزینه کمی متفاوت خواهد بود). البته قبولی در این سطح شما را از تمام چالش های پیش رو برای ارائه مدرک زبان نجات خواهد داد.

در صورتی که شما موفق به کسب قبولی در سطح TestDaF 5 یا همان TDN 5 شوید، مشخص خواهد شد که مهارت زبان آلمانی شما در سطح بسیار عالی قرار دارد و دست شما برای انتخاب بهترین دانشگاه های آلمان باز خواهد بود.

البته ناگفته نماند که مدرک زبان یکی از پیش شرط های اصلی و اساسی هر دانشگاه آلمانی خواهد بود، اما قاعدتا تنها شرط کافی نیست.

 

برگزاری آزمون TestDaF

آزمون تست داف در ایران را موسسه آموزش زبان آلمانی DSIT که به موسسه گوته معروف است، برگزار می کند.

مانند همه آزمون های دیگر آلمانی، این آزمون هم از چهار بخش زیر تشکیل شده است:

 • مهارت خواندن (Leseverstehen)
 • مهارت شنیدن (Hörverstehen)
 • مهارت نوشتن (Schriftlicher Ausdruck)
 • مهارت گفتاری (Mündlicher Ausdruck)

هزینه آزمون تست داف :

هزینه آزمون در کشور های مختلف کمی متفاوت است، در کشور های اروپایی هزینه آزمون تست داف بصورت دیجیتالی 210 یورو و هزینه آزمون مبتنی بر کاغذ یا همان papierbasierte TestDaF با قیمت 215 یورو می باشد. همچنین هزینه تست داف در ایران معادل این قیمت به ریال خواهد بود.

 

مطلب مفید  منابع آزمون گوته سال 2023 + نمونه سوالات آزمون گوته

مراحل ثبت نام آزمون تست داف :

آزمون تست داف

برگزاری آزمون تست داف هر 2ماه یکبار (6 بار در سال) برگزار خواهد شد. اگر تمایل به برگزاری آزمون در ایران هستید، برای ثبت نام آزمون تست داف ابتدا به سایت موسسه آموزش زبان آلمانی (DSIT) مراجعه کنید و بعد از مطالعه شرایط ثبت نام خود را قطعی کنید. به طور معمول یک روز پس از ثبت نام، ایمیلی از طرف موسسه برای شما ارسال خواهد شد که می بایست رو لینک ارسالی در ایمیل کلیک کنید تا به سایت TestDaf منتقل شوید. سپس شماره کد پرداختی (TAN-Nummer) را که قبلا به ایمیل شما ارسال شده بود را وارد می کنید. پس از تایید، ثبت نام شما با موفقیت انجام شده است.

آزمون آزمایشی تست داف :

امتحان آزمایشی برای افرادی که می خواهند در شرایط اصلی امتحان قرار بگیرند و خود را با همین جو و به شکلی آزمایشی و با نمونه سوالات واقعی بسنجند، بصورت هرساله و محدود برگزار خواهد شد. هزینه آزمون آزمایشی تست داف 25 یورو یا معادل 560000 تومان می باشد.

قدم به قدم ثبت نام در آزمون آزمایشی تست داف را در pdf زیر برای شما نمایش داده ایم. برای دانلود روی دکمه زیر کلیک کنید.

آزمون تست داف چه مزیتی دارد؟

مدرک این آزمون برای تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور آلمان معتبر است. همانطور که در بالا ذکر شد، شما با TDN 4 برای همه دانشگاه های آلمان پذیرش مستقیم بگیرید و قبولی در سطح TDN 3 هم منوط به شرایط دانشگاه ها است که می توانید با مکاتبه و یا مشاهده پرتال دانشگاه موردنظر شانس خود را برای گرفتن پذیرش تحصیلی امتحان کنید.

 

نتایج آزمون تست داف

نتیجه آزمون تست داف باید 6 تا 8 هفته بعد از برگزاری آزمون به ایمیل شما ارسال خواهد شد. در پشت برگه کارنامه اطلاعاتی از توانایی ها و مهارت زبان آلمانی شما در این آزمون همانند لینک زیر برای شما قابل مشاهده می باشد:

Das müssen Sie können

آزمون DSH

آزمون DSH همانند تست داف یکی از معتبرترین آزمون های زبان آلمانی است. DSH مخفف عبارت آلمانی Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang است. آزمون DSH هم مانند دیگر آزمون ها از یک استاندارد بین المللی پیروی می کند و در 4 مهارت برگزار می شود.

آزمون DSH

مهارت های آزمون DSH

آزمون DSH از 2 بخش کتبی و شفاهی تشکیل شده است و همانطور که در بالا ذکر شد از 4 مهارت زیر تشکیل شده است:

 1. مهارت شنیداری (Hörverstehen)
 2. مهارت نوشتن (Textproduktion)
 3. مهارت درک مطلب (Leseverstehen)
 4. مهارت گفتاری (Mündliche Prüfung)

لازم به ذکر است که ابتدا آزمون کتبی که شامل مهارت های شنیداری، نوشتاری و درک مطلب هستند، برگزار می شود، در صورت قبولی در این آزمون (کتبی) شما مجاز خواهید بود تا در آزمون شفاهی شرکت کنید.

مهارت شنیداری آزمون DSH

قسمت اول آزمون DSH مهارت شنیداری است. در این تایل شما بصورت همزمان با گوش دادن به متن، به سوالات آزمون پاسخ خواهید داد.

مدت زمان بخش شنیداری 80 دقیقه می باشد که شامل 200 نمره است. ابتدا مدت پنج دقیقه فرصت خواهید داشت به سوالات نگاهی بیندازید، سپس متن از طریق بلندگو 2 بار برای شما پخش خواهد شد. به اینصورت که بار اول با سرعت عادی متن خوانده می شود و شما 5 دقیقه مکث خواهد شد تا شما پاسخ ها را بنویسید. سپس برای بار دوم با سرعت نسبتا کمتری خوانده می شود و شما تا انتهای آزمون (حدودا 50 دقیقه) فرصت دارید به سوالات پاسخ دهید.

 

مطلب مفید  جملات انگیزشی آلمانی برای تحقق رویاهایتان در ۲۰۲۳

مهارت درک مطلب آزمون DSH

مدت زمان این بخش از آزمون آلمانی DSH، 90 دقیقه است و دارای 200 نمره می باشد. در این بخش درک مطلب شما مورد بررسی قرار می گیرد و یک متن آلمانی 2 صفحه ای را خواهید دید که باید پس از مطالعه به 6 سوال آن پاسخ دهید. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است، در صورتی که می خواهید از این قسمت نمره بالایی را بگیرید، بایستی ساختار متون را تغییر دهید و متن را به زبان خودتان بازنویسی کنید که به این کلمه در آلمانی Umschreiben می گویند.

از جمله تکنیک های Umschreiben در آلمانی ، می توان به استفاده از تکنیک Nominalisierung و Verbalisierung یا تبدیل جملات از Passiv به Aktiv و برعکس یا حذف بعضی از کلمات و جایگزینی آن با کلمات دلخواه و مترادف را اشاره کرد.

مهارت نوشتاری آزمون DSH

مهارت نوشتاری در DSH دانشگاه به دانشگاه متفاوت است ولی به صورت کلی می توان گفت که از این قاعده مستثنی نیست. مدت زمان 70 دقیقه است و مجموع نمرات در این بخش 200 نمره است که بایستی یک نمودار را در 100 واژه تشریح کنید و در انتها در مورد موضوع و دلایل نمودار در 120 کلمه آن را بیان کنید.

 

مهارت گفتاری آزمون DSH

همانطور که گفته شد، شما پس از آنکه در 3 مهارت بالا موفق به کسب نمره قبولی شدید، از سوی موسسه یا دانشگاه برگزاری آزمون DSH برای آزمون شفاهی شما زمانی تعیین می شود تا شما بتوانید در آن شرکت کنید.

نتایج آزمون DSH

نتایج آزمون DSH بصورت درصدی می باشد. حداقل نمره قبولی در این آزمون نمره 57 می باشد. بصورت کلی می توان گفت نتایج آزمون می تواند به شرح زیر باشد:

 • DSH 1 با کسب 57% معادل B2 آلمانی
 • DSH 2 با کسب 67% معادل C1 آلمانی
 • DSH 3 با کسب 82% معادل C2 آلمانی

 

برای پذیرش تحصیلی برخی از دانشگاه های آلمان کسب قبولی در DSH 2  نیز قابل قبول است. برای دریافت اطلاعات بیشتر و از سایت هایی که در پایین همین مطلب معرفی خواهیم کرد، مراجعه کنید.

همچنین آزمون DSH تاریخ انقضا ندارد و شما با یکبار شرکت در این آزمون می توانید برای همیشه از آن استفاده کنید.

 

هزینه آزمون DSH

با توجه به اینکه آزمون هر دانشگاه به دانشگاه در آلمان متفاوت است، مسلما هزینه آزمون DSH هم از این قاعده مستثنی نیست و هزینه آزمون متفاوت می باشد. این هزینه در بازه ای بین 60 تا 195 یورو می باشد. این هزینه کمی متغیر می باشد. ولی در کشور آلمان برای شرکت در آزمون DSH در Freien Universität Berlin با قیمت 130 یورو می توان در این آزمون شرکت کرد.

تفاوت بین تست داف و DSH

تست داف تفاوت هایی با DSH دارد که در اینجا بیان اندکی از آنها خواهیم پرداخت. یکی از تفاوت های اصلی در نحوه برگزاری آنها است. سوالات آزمون تست داف برای همه مراکز برگزاری آزمون یکسان و مشابه است. اما برگزاری آزمون DSH و سوالات آن دانشگاه به دانشگاه متفاوت است و حتی زمان و نحوه برگزاری نیز متفاوت خواهد بود و می تواند هر دانشگاه نسبت به سایرین کمی دشوار تر یا آسان تر باشد.

آمادگی آزمون

برای آمادگی آزمون تست داف یا DSH شما باید در کلاس ها یا آزمون های بین المللی به‌صورت آزمایشی شرکت کنید که یکی از معایب آن هزینه بالای شرکت در کلاس ها و آزمون های آزمایشی است. یکی از معایب دیگر آن برگزاری و شرکت در کلاس‌های حضوری ممکن است به دلیل محدودیت مکانی و زمانی و همچنین عدم انعطاف‌پذیری در برنامه‌ریزی برای همه مقدور نباشد.

آلمانی کورس با گردآوری پکیجی جامع برای آمادگی آزمون تست داف و DSH، این مژده را به شما خواهد داد که درصد موفقیت شما در این آزمون ها را چندین برابر خواهد کرد. این پکیج شامل همه منابعی است که شما برای کسب بهترین نتیجه در آزمون به آن نیاز خواهید داشت.

هزینه این پکیج به صورت محدود شامل تخفیف می باشد. برای خرید یا کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه فرمایید.

آمادگی آزمون تست داف

سایت های موردنیاز آزمون تست داف و DSH :

شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر نسبت به دانشگاه های آلمان و مدرک زبان مورد نیاز تست داف یا DSH به سایت های زیر رجوع کنید.

 سوالات شما و پاسخ های ما

آزمون تست داف چیست؟
آزمون تست داف (TestDaF) یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان آلمانی برای پذیرش در دانشگاه‌های آلمان است. این آزمون برای ارزیابی مهارت زبان آلمانی افراد غیر بومی در سطوح B2 تا C1 طراحی شده است.

چگونه می‌توانم برای آزمون تست داف آماده شوم؟
برای آمادگی برای آزمون TestDaF، میتوانید در کلاس‌های زبان آلمانی مختص این دوره شرکت کنید و یا از پکیج آموزشی وبسایت آلمانی کورس که شامل بهترین منابع گلچین شده آمادگی آزمون TestDaF می باشد، استفاده نمایید.

آیا آزمون TestDaFدر سطوح زبانی مختلفی برگزار می‌شود؟
بله، آزمون تست داف در سه سطح زبانی (TDN 3، 4، 5) برگزار می‌شود. هر کدام از این سطوح با سطح‌های مختلف زبانی مطابقت دارد.

نتایج آزمون TestDaF چه زمانی مشخص می شوند؟
با TestDaF مبتنی بر کاغذ، نتایج 6 هفته پس از تاریخ امتحان در پورتال شرکت‌کنندگان در دسترس است و با TestDaF دیجیتالی تقریباً 4 هفته پس از تاریخ امتحان.

در آزمون TestDaF چه امتیازی می توان کسب کرد؟
در بخش‌های Leseverstehen و Hörverstehen آزمون تستداف حداکثر می‌توان 30 امتیاز (در بخش Leseverstehen) و 25 امتیاز (در بخش Hörverstehen) کسب کرد.

TestDaF 4 4 به چه معناست؟
TestDaF سطح شما را بررسی می کند و این سطوح را به‌صورت زیر تایید می کند:

 • TestDaF سطح 5 (TDN 5) – پذیرش برای همه دانشگاه ها.
 • TestDaF سطح 4 (TDN 4) – پذیرش برای اکثر دانشگاه ها.
 • TestDaF سطح 3 (TDN 3) – فقط پذیرش برای برخی از کالج های فنی، اما نه برای دانشگاه ها.

مدرک تست داف چه مدت اعتبار دارد؟
مدرک تست داف به طور نامحدود معتبر است و توسط تمام دانشگاه های آلمان به رسمیت شناخته می شود. مزیت دیگر: شما می توانید در بیش از 100 کشور جهان در این آزمون شرکت کنید.

آیا مدرک تست داف برابر با C1 زبان آلمانی است؟
تستداف یک آزمون زبان در سطح پیشرفته است. این سطوح B2 تا C1 را در مقیاس شش سطحی چارچوب مشترک اروپایی مرجع برای زبان ها (GER) پوشش می دهد.

جمع بندی :

اکنون شما اطلاعاتی کلی در مورد آزمون تست داف و DSH در اختیار دارد. شما با مراجعه به مرکز دانلود های سایت آلمانی کورس می توانید نمونه سوالات و موارد آموزشی را بصورت رایگان دریافت کنید و یا از امکانات سایت بهره مند شوید.

سعی ما این است تا موفقیت شما را در مسیر تحصیلی و شغلی به کشور آلمان تضمین کنیم. برای هر گه سوال، ابهام و یا پیشنهادی با ایمیل ما در ارتباط باشید.

[wp-review id=”9527″]

مطلب مفید  بهترین ضرب المثل های آلمانی + ترجمه و کاربرد

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها 4.8 / 5. تعداد رای : 22

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

17 ديدگاه

 1. آواتار Ali
  1399/10/22

  سپاسگزارم، بسیار مفید بود برای بنده

  • آواتار روژین سهیلی
   1399/10/22

   خواهش میکنم دوست عزیز، موفق باشین

 2. آواتار مهتاب
  1399/11/26

  خیلی عالی بود

 3. آواتار آتوسا
  1399/12/17

  سلام
  آزمون تست داف در ایران برگزار میشه ولی آیا امتحان dsh هم در ایران هست یا خیر ؟

  • آواتار روژین سهیلی
   1399/12/17

   خیر آزمون dsh همانطور که گفته شد در داخل کشور آلمان برگزار می شود

 4. آواتار حمید
  1400/08/30

  سلام. خوبین؟ ممنون از مطالبتون
  سوال اول اینکه مدرک c1 برای دانشگاه ها معتبرتره یا مدرک tesdafو DSH؟
  سوال دوم اینکه در پکیج آموزشی آزمون شما آیا آخرین دوره سوالات TESTDAF وDSH هم آورده شده یا خیر فقط توسط اساتید خودتون سوالاتی طرح شده؟

  • آواتار امیرمنصور
   1400/08/30

   درود بر شما دوست عزیز
   هم مدرک تست داف یا DSH و هم c1 زبان آلمانی (عموما C1 telc) کاملا معتبر هستند و برای دانشگاه های آلمان قابل قبول هستند ولی از نظر پذیرش برای دانشگاه ها testdaf خواهان بیشتری دارد.
   در جواب سوال دوم شما، در این پکیج آموزش المانی برای دوره تست داف، نمونه سوالات واقعی آزمون تست داف است که در مراکز آزمون ها برگزار شده اند.

 5. آواتار علی مرادی
  1401/11/10

  ممنون از توضیحاتتون. ولی واقعا تست داف زبان آلمانی یکی از سخت ترین امتحانات زندگیم بود که دادم. دوسال پیش آزمون رو دادم ولی نتیجه خوبی نگرفتم و از اون موقع دارم تستداف میخوانم امیدوارم امسال رو بتونم قبول شم. از توضیحات خوبتون ممنون. ولی لطفا اگر امکان داره چند نمونه سوال یا منابع هم بگذارید خیلی خوب میشه. تشکر

  • آواتار امیرمنصور
   1401/11/11

   خواهش میکنم دوست عزیز،
   بله حتما، در صفحه دانلودهای رایگان منابع را جستجو کنید. سعی میکنم منابع موردنیاز را در اونجا هم قرار بدیم.

 6. آواتار مبین کاظمی
  1401/11/28

  آزمون تست داف برای من واقعا مثل یه رویا میمونه که میخوام هرطور شده به این سطح برسم. درسته اول مسیرمو از سطح a1 شروع کردم ولی تا رسیدن به تست داف آلمانی از مسیرم دست بر نمیدارم. این برام تجربه شده آدم به هرچی میخواد میرسه…

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/11/29

   امیدوارم بتونید موفق باشید در این مسیر دوست خوبم

 7. آواتار حمید
  1401/11/28

  من محصول رو تهیه کردم بابت راهنماییتون ممنونم از شما.

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/11/29

   خواهش میکنم دوست عزیز. موفق باشید

 8. آواتار نازگل
  1402/01/30

  با وجود این محدودیت های که برای آزمون های آیلتس و تافل وجود داره قاعدتا این آزمون هم مستثنی نیست ولی باز هم مجبوریم ادامه بدیم تا ساحل آرامش …

 9. آواتار نادیا قربانی
  1402/01/30

  من از طریق همون سایتی که گفتید یک نمونه آزمون تست داف دانلود کنم ولی ناقص بود و پاسخنامه نداره که بتونم پاسخ هاش رو پیدا کنم. ولی باز همین هم خوبه که با سوالاتش آشنا بشیم. بازم مرسی بابت معرفیشون

 10. آواتار پرهام
  1402/03/04

  لطفا در مورد آزمون های تلک یا آزمون های گوته هم بگذارید ممنونم

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس