افعال بی قاعده در آلمانی

افعال بی قاعده در آلمانی [ لیست افعال بی قاعده ]

2 ديدگاه
4.3
(12)

افعال بی قاعده در آلمانی یا همان افعال قوی آن دسته از فعل هایی هستند که هنگام صرف آنها قاعده مشخصی وجود ندارد. درست مانند انگلیسی، زبان آلمانی هم افعال منظم دارد و هم افعال بی قاعده. تفاوت بین این دو، در نحوه صرف فعل یافت می شود. افعال با قاعده از آن دسته هستند که به محض دانستن ریشه آنها، می توان با استفاده از یک قاعده، صیغه ها را در تمام زمان های مختلف به ترتیب تولید کرد.

افعال بی قاعده در آلمانی (starken Verben) نوعی است که در آن پسوند به طور غیرقابل پیش بینی تغییر می کند و زبان آموز چاره ای ندارد جز اینکه صرف هر فعل نامنظم را جداگانه به خاطر بسپارد. در ادامه این مطلب از سری دروس آموزش زبان آلمانی با ما همراه باشید.

افعال بی قاعده در آلمانی و تفاوت آن با افعال باقاعده

در آلمانی به افعال با قاعده المانی، افعال ضعیف نیز می گویند. کار کردن با آنها آسان است. آنها در صرف فعل مشکلی ایجاد نمی کنند، بلکه به طور قابل پیش بینی از یک الگوی مشترک پیروی می کنند. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم، به افعال بی قاعده در زبان آلمانی، افعال قوی نیز می گویند. دلیل این نام به این دلیل است که الگوی مصوت غیرقابل پیش بینی که اکنون باید به خاطر بسپارید، زمانی منظم و قابل پیش بینی بود و پسوندها بعداً در توسعه زبان آلمانی جایگزین آن شدند. در انتهای مطلب pdf لیست افعال بی قاعده در زبان آلمانی را مشاهده خواهید کرد.

افعال بی قاعده در آلمانی

چرا درک افعال بی قاعده در زبان آلمانی مهم است؟

دلایل مختلفی وجود دارند که بر اهمیت فهم افعال بی قاعده در آلمانی می افزایند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

سه فعل کمکی زبان آلمانی، همگی بی قاعده هستند.

افعال haben (داشتن)، sein (بودن) و werden (بودن) همگی به عنوان افعال کمکی استفاده می شوند، که شما بسیار به آنها نیاز خواهید داشت. شما از haben و sein برای تشکیل Partizip II استفاده می کنید. از werden نیز برای تشکیل زمان مفعول و همچنین برای اهداف دیگر استفاده می کنید. البته این سه فعل رایج همگی جزء افعال بی قاعده در آلمانی هستند که بایستی اشکال آنها را به خاطر بسپارید.

 

مطلب مفید  منفی کردن جملات در زبان آلمانی

افعال مدال (وجهی) همگی جزء افعال بی قاعده در زبان آلمانی هستند.

افعال مدال جزء افعال بی قاعده در آلمانی هستند. این افعال können (می توانم)، müssen (باید)، wollen (خواستن)، sollen (باید)، dürfen (اجازه داشتن) و mögen (دوست داشتن) هستند. همانطور که می‌توانید تصور کنید، این افعال زمینه‌های مختلفی استفاده می‌شوند، از Ich kann singen (من می‌توانم بخوانم) تا Sie Darf nicht in der Disco tanzen (او مجاز به رقصیدن در Disco نیست). و همه آنها نامنظم هستند. با یادگیری آنها، تعداد جملاتی را که می توانید به زبان آلمانی بسازید، به شدت افزایش خواهید داد.

بسیاری از افعال رایج دیگر جزء افعال بی قاعده در زبان آلمانی هستند.

Ich habe geholfen. من کمک می کردم

Er hat gedacht. او فکر می کرد

فکر کردن، کمک کردن، خوردن، دویدن همگی جزء افعال بی قاعده در آلمانی هستند. متأسفانه، اشتباه در صرف افعال می تواند شما را خیلی سریع به عنوان یک گوینده غیر بومی نشان دهد. این امر نشان می دهد که این شخص در حال یادگیری زبان آلمانی است. به همین دلیل مهم است که یاد بگیرید چگونه صرف افعال بی قاعده را فرا میگیرید.

فعل های بی قاعده آلمانی

 

آلمانی چند فعل بی قاعده دارد؟

افعال بی قاعده در آلمانی، تقریباً 200 فعل هستند. در مقایسه، انگلیسی نزدیک به 300 فعل بی قاعده دارد و سایر زبان ها مانند فرانسوی می توانند بیش از 500 فعل بی قاعده داشته باشند!

نحوه تشخیص افعال بی قاعده آلمانی

افعال منظم آلمانی که به عنوان افعال ضعیف نیز شناخته می شوند، از قوانین دستوری خاصی برای ایجاد شکل گذشته کلمه پیروی می کنند. صورت‌های گذشته ساده افعال منظم با افزودن یک پایان «-t» یا «-te» ساخته می‌شوند، در حالی که زمان حال کامل(Perfekt) شکلی از haben یا sein و «ge-» را به جلوی کلمه اضافه می‌کند.

 

مطلب مفید  آرتیکل کشور ها در زبان آلمانی

فعل باقاعده: Ich lerne (یاد میگیرم). Ich lernte (یاد گرفتم). Ich habe gelernt (یاد گرفتم).

فعل بی قاعده: Ich nehme (می گیرم). Ich nahm (گرفتم). Ich habe genommen (گرفتم).

 

افعال بی قاعده در آلمانی معمولاً پسوند های مصوت خود را تغییر می دهند و از قوانین مشابه افعال ضعیف پیروی نمی کنند. برخی از افعال قوی هم صداهای خود را تغییر می دهند، اما این امر به ندرت اتفاق می افتد.

به مثال زیر در تصویر دقت کنید :

فعل آلمانی

فیلم آموزشی

برای درک بهتر موضوعات بالا توصیه می کنیم فیلم آموزش صرف افعال بی قاعده آلمانی را مشاهده نمایید.

 

لیست افعال بی قاعده در زبان آلمانی

در ادامه با لیستی از این فعل ها آشنا خواهید شد که می توانید بصورت روزانه آن را حفظ کنید و هر روز به تکرار آنها بپردازید تا ملکه ذهنتان شود. همچنین pdf لیست افعال بی قاعده در زبان آلمانی با معنی آنها را میتوانید در زیر دانلود کنید.

لیست افعال بی قاعده

لیست فعل بیقاعده

لیست افعال قوی در آلمانی

افعال غیرمنظم المانی

فعل قوی آلمانی

فهرست افعال بی قاعده

دانلود لیست افعال بی قاعده در زبان آلمانی pdf

 

سخن پایانی

تفکیک افعال بی قاعده در زبان آلمانی بر اساس نوع، می تواند یادگیری و به خاطر سپردن آنها را بسیار آسان تر کند. پرکاربردترین و منحصربفردترین افعال بی قاعده در آلمانی haben (داشتن) و sein (بودن) هستند که آنها را به یک نقطه شروع عالی تبدیل می کند.

خواندن داستان به شما کمک می‌کند زبان را به طور طبیعی و بدون به خاطر سپردن قواعد فرا بگیرید. بنابراین مطمئن شوید که چند کتاب آلمانی یا حتی مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه آلمانی دارید و شروع به تشخیص آن افعال نامنظم کنید. به زودی خودتان بدون اینکه متوجه شوید شروع به استفاده از آنها خواهید کرد.

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

مطلب مفید  ضمایر نامعین آلمانی (+ پرکاربردترین ضمایر نامعین)

میانگین امتیازها 4.3 / 5. تعداد رای : 12

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

2 ديدگاه

 1. آواتار Afi
  1401/09/19

  صرف افعال بی قاعده خیلی برام سخته واقعاااااا

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/09/19

   با حفظ کردن و مرور مستمر این افعال بی قاعده هست که میتونید روشون مسلط بشین. پس همونطور که در توضیحات آموزش نوشته شده، صرف این فعل ها قاعده مشخصی وجود نداره.
   نگران نباشین و پر قدرت ادامه بدین، زبان آلمانی یکی از زبان های پر اصول هست و البته زمانبر.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس