جملات نقل قول در آلمانی

جملات نقل قول در آلمانی | وجه التزامی Konjunktiv 1

2 ديدگاه
4.6
(8)

در مکالمات روزمره بسیار پیش آمده است که بخواهیم جمله ای را از طرف شخصی دیگر نقل کنیم. به این جملات ما جملات نقل قول می گویند. جملات نقل قول در تمام زبان ها وجود دارند و در مکالمات روزمره استفاده می شوند. در صورتی که قصد آموزش زبان آلمانی را دارید، قاعدتاً یکی از نکات گرامری که بایستی آن را فرا بگیرید، جملات نقل قول در آلمانی است.

در این پست از سری مطالب آموزشی almanikurs شما را با جملات نقل قول در آلمانی که با نام Konjunktiv 1 شناخته می شود، آشنا کنیم. در این صورت اگر قصد آموزش این قسمت از دستور زبان آلمانی را دارید، ادامه این مقدمه را از دست ندهید.

نقل قول در آلمانی

جمله نقل قول در آلمانی Kunjunktiv چیست؟

شما تقریباً در هر زبانی با عبارات و جملات نقل قول برخورد خواهید کرد. این جملات جهت انتقال پیام از شخصی دیگر به کار می روند. شنیده ام که تو قصد سفر به آلمان داری. خوانده ام که در اینجا قبلاً جنگل بزرگی وجود داشته است. میگویند آلمان کشور بزرگی است. همه اینها مثالی از جملات نقل قول هستند. نقل قول می تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم باشد. در نقل قول مستقیم شما بایستی جمله ‏ای که از فردی دیگر بیان میکنید، دقیقا همان جمله ای باشد که آن فرد را بیان کرده است. در چنین حالتی هیچ تغییر دستوری بر روی جمله نباید اعمال شود. جمله فرد باید در داخل گیومه قرار بگیرد.

اما اگر جملات نقل قول آلمانی شما به صورت غیر مستقیم باشد، شما مجاز هستید برخی تغییرات دستوری را بر روی آن اعمال کنید. در چنین وضعیتی از kunjunktiv1 استفاده می کنیم.

 

مطلب مفید  افعال قوی در آلمانی [ لیست افعال قوی ]

اهمیت فراگیری جملات نقل قول در آلمانی

جملات نقل قول در آلمانی به کرات در گزارش اخبار در رادیو، تلویزیون و روزنامه ها مشاهده می شود. حالت التزامی kunjunktiv 2 بیشتر در زبان آلمانی غیر محاوره ای استفاده می شود اما وجه التزامی kunjunktiv1 بیشتر در آلمانی رسمی استفاده می شود. به طور کلی اهمیت فراگیری kunjunktiv1 بیشتر در بحث تشخیص آنها در جملاتی است که مطالعه می شوند. بدین ترتیب برای اکثر زبان آموزان آلمانی نحوه ساخت آن لازم به فراگیری نیست و به جای آن لازم است تا بتوان آن را از جملات مختلف تشخیص دهیم.

پیامی که در جملات نقل قول به آلمانی مخابره می شود، به مانند یک پیام خبری است که درست و غلط آن قابل تشخیص نیست اما فقط گفته می‌شود که این جمله از زبان فردی دیگر نقل شده است. به عنوان مثال ممکن است در یک گزارش خبری، یک روزنامه با استفاده از kunjunktiv1 ، آنچه را که کسی گفته است، گزارش کند: “Der Nachbar sagte, die Dame lebe schon länger im Dorf.” زمان حال به صورت «die Dame lebt» صرف می شود، اما شکل فاعلی «die Dame lebe» به ما می گوید که این جمله چیزی است که شخصی بیان کرده است.

وجه التزامی Konjunktiv 1

موارد استفاده از Konjunktiv 1

الف) ابراز تمایل یا درخواست:

Lang lebe unsere Firma! Man schaue sich das Bild genau an. (استفاده از جملات نقل قول آلمانی Konjunktiv 1 برای بیان یک عبارت ضروری در زبان شفاهی یا در سبک زبان سطح بالا استفاده می شود.)

ب) بیان یک فرض یا الزام، برای مثال در: Gegeben sei die Halbgerade ‘’.

ج) شناسایی گفتار غیر مستقیم: در einer Woche nach München.

د) شناسایی مقایسه غیر واقعی:

Es scheint، als seien sie krank.

 

مطلب مفید  صرف فعل haben در آلمانی [در همه حالت ها]

نحوه تشکیل Konjunktiv 1

الف) جملات نقل قول آلمانی Konjunktiv 1 به صورت زیر تشکیل می شود:

فعل در انتها فعل حال ساده + Konjunktiv 1 – فعل حال ساده.

ب) انتهای جملات نقل قول در آلمانی Konjunktiv 1 عبارتند از:

 • اول شخص مفرد (ich): -e
 • دوم شخص مفرد (du): -est
 • سوم شخص مفرد (er/sie/es): -e
 • اول شخص جمع (wir): -en
 • دوم شخص جمع (ihr): -et
 • جمع سوم شخص (sie/Sie): -en

ج) استثنائات: گاهی اوقات -e در اول و سوم شخص مفرد حذف می شود. به عنوان مثال، در “Grüß Gott!” شکل‌های جملات نقل قول آلمانی، Konjunktiv 1 از «sein» همیشه در اول و سوم شخص مفرد بدون -e تشکیل می‌شوند:

ich sei, er sei.

برخی از اشکال جملات نقل قول آلمانی، Konjunktiv 1 با Indikativ یکسان هستند: شکل اول شخص مفرد و اشکال اول و سوم شخص جمع. بنابراین، در چنین مواردی، اغلب به Konjunktiv 2 یا با “würde” ترکیب می شود تا آن را واضح تر نشان دهد.

مثال 1:

«Mario denkt, ich habe Masern.» (Konjunktiv 1).

«Mario denkt, ich hätte Masern». (Konjunktiv 2)

مثال 2:

«Es schien، als ob sie schlafen.» (Konjunktiv 1).

-> schien، als ob sie schliefen. (Konjunktiv 2).

فیلم آموزش Konjunktiv 1

به ویدیوی آموزشی زیر در مورد جملات نقل قول در زبان آلمانی توجه کنید.

 

سخن پایانی

در این مقاله آموزشی شما را با جملات نقل قول در آلمانی که با نام Konjunktiv 1 شناخته می شود، آشنا کردیم. در صورتی که تمایل به آشنایی با Konjunktiv 2 دارید، آموزش مربوط به آن در وبسایت ما درج گردیده است.

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

مطلب مفید  ساخت جملات در زمان آینده (Futur I) در آلمانی

میانگین امتیازها 4.6 / 5. تعداد رای : 8

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

2 ديدگاه

 1. آواتار ناجی
  1401/10/20

  ممنون از آموزش خوبتون . امیدوارم همینجور پایدار بمونید و مطالب بیشتری بنویسین چون خیلی برام واضح بود

 2. آواتار علی طبرستانی
  1401/11/28

  در کل Konjunktiv ها سختن مخصوصا نقل قول در آلمانی واقعا یه کم فهمیدنش گنگه برام

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس