روزهای هفته به آلمانی

روزهای هفته به آلمانی (ایام هفته) : 7 Tage

5 ديدگاه
4.7
(10)

روزهای هفته به آلمانی چه ساختاری دارند؟ در همین ابتدا به جای مقدمه چینی به سراغ توضیح روزهای هفته به آلمانی می رویم. برای یادگیری اسامی روزهای هفته به آلمانی بهتر است ساختاری که به واسطه آن، آلمانی ها روزهای هفته را بیان می کنند درک کنید. Guten Tag! بخش Tag به معنای «روز» یا “Day” در زبان انگلیسی است. اما دقیقا چه روزی؟ برای اینکه بخواهیم بگوییم دوشنبه یا جمعه دقیقا باید چه ترکیبی را به کار بگیریم؟

اسامی روزهای هفته به آلمانی

در تصویر زیر جدول اسامی روزهای هفته به آلمانی را مشاهده می کنید.

روزهای هفته به آلمانی

اگر یادگیری روزهای هفته به آلمانی برایتان سخت است، باید بدانید که تنها نیستید. تنها در صورتی می توانید این روزها را به درستی بیاموزید که به شکل درست با آنها و طرز یادگیری شان برخورد کنید. به عنوان مثال اولین مرتبه ای که سعی کردید روزهای هفته را به انگلیسی بگویید به خاطر بیاورید. قطعا در آن زمان هم یادگیری و از حفظ شدن ِروزهای هفته به انگلیسی برایتان بسیار سخت بود. اگر روزهای هفته به انگلیسی را حفظ باشید، حفظ کردن ایام هفته به آلمانی آسان است، زیرا آنها ساختار و حروف مشابه یکدیگر دارند.

در ادامه این مطلب به جای توضیح سرسری و یکنواخت روزهای هفته به آلمانی آنها را به صورت دقیق به شما توضیح داده ایم. با خواندن این مطلب می توانید با کمک حافظه تصویری و دریافت توضیح کاملتر به راحتی روزهای هفته را به آلمانی به خاطر بسپارید. همچنین توضیحاتی در مورد چگونگی استفاده از این روزها و ترفند هایی برای به خاطر سپردن ِآنها ذکر کرده ایم.

اسامی روزهای هفته

پیش از ادامه این مطلب، لازم است خاطرنشان کنیم که اگر به دنبال فایل های صوتی، پادکست، فیلم و سریال به زبان آلمانی، بسته ها و پکیج های آموزشی آلمانی هستید، می توانید به منابع موجود در سایت آلمانی کورس اعتماد کنید. مطالب و منابع موجود در آلمانی کورس برای کلیه زبان آموزان مطابق با سطحی که دارند (مقدماتی، متوسط، پیشرفته) طراحی شده اند. یادگیری زبان آلمانی از طریق آلمانی کورس به شما کمک می کند تا مسیر لذت بخش و راحت تری را طی کنید و به سطوح بالاتر منتقل شوید.

پکیج آلمانی

 

مطلب مفید  آموزش داتیو در آلمانی (+فیلم آموزشی)

دوشنبه در اسامی روزهای هفته به آلمانی: Montag

در روزهای هفته به آلمانی، دوشنبه اولین روز به حساب می آید. برخلاف ایران که روز کاری از شنبه آغاز می شود در بسیاری از کشور ها من جمله آلمان، شروع هفته دوشنبه است. ریشه این کلمه از Mond گرفته شده که در آلمانی به معنای «ماه آسمان» یا Moon است (نه ماه یا برج). پس Montag به معنای «Moon day» است. کلمه انگلیسی Monday هم برگرفته از این ریشه است. چند مرتبه با خودتان Montag و Moon day را تکرار کنید تا به خاطر سپاری این کلمه برایتان راحت تر شود.

سه شنبه به آلمانی: Dienstag

سه شنبه به آلمانی

در زبان آلمانی به سه شنبه Dienstag می گوییم. ریشه این روز هفته در آلمانی به خدای قدیم ژرمنی یعنی Týr (تیِر) مربوط می شود. Týr خدای قانون و شکوه قهرمانانه بوده است. Dienstag روز این خداست. اگر به کلمه Tuesday در زبان انگلیسی هم دقت کنید متوجه می‌شوید که آوای مشترکی با Týr دارد و در نتیجه انتخاب ِ نام ِاین روز براساس این افسانه شکل گرفته است.

چهارشنبه در اسامی روزهای هفته به آلمانی: Mittwoch

Mittwoch که به معنای چهارشنبه در روزهای هفته به آلمانی می شود، تنها روزی است که به Tag (که در ابتدای مطلب به آن اشاره کردیم) ختم نمی شود. معنای این کلمه «وسط هفته» است.

پنجشنبه به آلمانی: Donnerstag

پنجشنبه به آلمانی

Donnerstag به معنای روز پنجشنبه در بین اسامی روزهای هفته به آلمانی است. بیایید بخش های مختلفِ آن را از هم تفکیک کنیم. Donner به معنای «تندر» در زبان آلمانی است. پس اگر بخواهیم این روز را به صورت تحت اللفظی ترجمه کنیم می توانیم پنجشنبه را روز «رعد و برق» بدانیم. پنجشنبه در ابتدا به اسم «ثور» نامگذاری شده بود. ثور یکی از معروف ترین ابرقهرمان های کمیک مارول است و به عنوان خدای آذرخش و تندر در بین اساطیر اسکاندیناوری شناخته می شود. در فرهنگ آلمانی ثور به اسم “Donar” شناخته شده است.

جمعه به آلمانی: Freitag

برای حفظ کردن جمعه در بین سایر روزهای هفته به آلمانی می توانید ارتباط بسیار واضح و مشخصِ بین کلمات انگلیسی و آلمانی را تشخیص دهید. در هر دوی این زبان ها از خدای Frige ( البته برخی اوقات تحت عنوان Frig هم از وی یاد می شود) برای نامگذاری این روز استفاده شده است.

شنبه به آلمانی: Samstag

شنبه در زبان آلمانی بیشتر به Sonnabend یا بعد از غروب آفتاب اشاره دارد؛ زمانی که هوا گرگ و میش است (evening). این واژه یعنی Sonnabend بیشتر در شمال و غرب آلمان استفاده می شود و در اتریش یا سوئیس به کار برده نمی شود. بیشتر آلمانی زبان ها فقط واژه Samstag را برای روز شنبه می شناسند.

یکشنبه به آلمانی: Sonntag

این واژه برای اشاره به روز یکشنبه یعنی Sonntag، از کلمه Sonne برگرفته شده است که به معنای «خورشید» می باشد. پس Sonntag در آلمانی یعنی: «روز ِخورشید».

سوالات شما و پاسخ های ما

روزهای هفته در آلمانی چگونه نامیده می‌شوند؟

در آلمان، روزهای هفته به صورت زیر نامیده می‌شوند:

 1. Montag (دوشنبه)
 2. Dienstag (سه‌شنبه)
 3. Mittwoch (چهارشنبه)
 4. Donnerstag (پنج‌شنبه)
 5. Freitag (جمعه)
 6. Samstag (شنبه)
 7. Sonntag (یکشنبه)

آیا ترتیب روزهای هفته در زبان آلمانی مانند ترتیب روزهای هفته در زبان انگلیسی است؟

بله، در زبان آلمانی، ترتیب روزهای هفته مانند ترتیب روزهای هفته در زبان انگلیسی است.

سخن پایانی

روزهای هفته یکی از مباحث پایه‌ای در یادگیری زبان آلمانی است که بسیاری از افراد در ابتدای یادگیری با آن آشنا می‌شوند. با یادگیری نام و ترتیب روزهای هفته، می‌توانید در گفتگوهای روزانه‌تان از آن‌ها استفاده کنید و به سادگی با دیگران در ارتباط باشید. یادگیری روزهای هفته، ساعت و تاریخ به آلمانی در مکالمه آلمانی به شما کمک می‌کند تا بدون نیاز به نگاه کردن به تقویم، روز و ساعت را بیان کنید. بنابراین، با یادگیری روزهای هفته، می‌توانید ارتباط خود را با جامعه آلمانی بهبود دهید و با دیگران به راحتی و بدون مشکل گفتگو کنید.

امیدوارم که از این آموزش روزهای هفته به آلمانی لذت برده باشید. پیشنهاد می کنیم سایر مطالب موجود در آلمانی کورس را برای یادگیری هرچه بهتر این زبان از دست ندهید.

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

مطلب مفید  آب و هوا به آلمانی (جملات بسیار کاربردی)

میانگین امتیازها 4.7 / 5. تعداد رای : 10

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

5 ديدگاه

 1. آواتار فرشته محمدی
  1402/02/08

  بابت مطالب خوبتون واقعا ممنونم. واقعا بی نظیرید. من خیلی دنبال میکنم وبسایتتون رو و هم اپلیکیشن تون رو هم نصب کردم. بیشتر دروس آموزشیتون رو من خوندم و واقعا خوب توضیح دادین.
  فقط من میخوام اینجا یه نکته ای رو برای مقاله روزهای هفته به آلمانی اضافه کنم. در زبان آلمانی برای روز شنبه دو نامگذاری متفاوت داریم.(Samstag و Sonnabend)
  اوایل یادگیری آلمانی این برام مشکل بودم به همین دلیل برای دوستانی که میخوان مطلب ایام هفته به آلمانی رو بخونن شاید جای سوال باشه.
  پس هر دو مورد برای روز شنبه درسته. البته این از نظر ریشه ای Sonnabend بیشتر در شمال و مرکز آلمان و Samstag تقریباً در جنوب آلمان استفاده می شود.

  • آواتار روژین سهیلی
   1402/02/08

   از اینکه همراهان و دوستانی مثل شما داریم بسیار خوشحالیم دوست عزیزم.
   و البته بابت اضافه کردن نکته آموزشیوتون هم سپاسپگزاریم.

 2. آواتار Javad
  1402/03/03

  jaleb bood dastanesh. albate matalebetoon kheili khoban merci

 3. آواتار مهرشاد
  1402/03/12

  ممنون جالب بود

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس