زندگی در آلمان

کاوش زندگی در آلمان [مهاجرت به آلمان در سال ۲۰۲۳] 🇩🇪

9 ديدگاه
4.8
(8)

زندگی در آلمان، یک سبک زندگی توازن شده بین شغل، خانواده و تفریح است. همچنین، فرهنگ و عادت های مختلف و جالب آلمان، برای بسیاری از خارجی ها و مهاجران جذابیت خاص دارد. با توجه به سیستم آموزشی و سلامت عالی در کشور آلمان، بسیاری از مهاجران آلمان را به عنوان محلی برای ادامه زندگی انتخاب می کنند.
به همین دلیل سعی داریم در این مطلب، زندگی در آلمان را بصورت دقیق و با جزییات بررسی کنیم و در ادامه مزایا و معایب و هزینه های مهاجرت به آلمان را بررسی خواهیم کرد.

زندگی در آلمان

زندگی در آلمان

 

موقعیت جغرافیایی آلمان

کشور آلمان که در زبان آلمانی به آن Deutschland گفته می شود، با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان کشوری است که در غرب قاره اروپا قراردارد. این کشور از شمال با دانمارک، دریای شمال و دریای بالتیک و از با غرب فرانسه، از جنوب با سوئیس و اتریش، و از شرق با لهستان و جمهوری چک همسایه است. جمعیت کشور آلمان طبق آخرین آمار 84 میلیون نفر می باشد.

زندگی در آلمان و وضعیت آب و هوا

زندگی در آلمان برای اکثر مهاجران آسیایی از جمله خاورمیانه کمی سخت است. زیرا آب و هوای کشور آلمان در اکثر مواقع با بارندگی روبرو است. آلمان در فصل زمستان دارای آب و هوای بسیار سرد می باشد و در فصل  تابستان‌ دارای اب و هوای گرمی است. این کشور در  فصل بهار بی اندازه زیبایی دارد. اگر در بهار و تابستان قصد سفر و مهاجرت به آلمان دارید، قیمت و مخارج نسبتا بالایی را برای خود در نظر بگیرید و اگر در فصل بهار یا پاییز قصد سفر به آلمان را دارید، حتما با خود یک چتر همراه داشته باشید، زیرا اکثر روزهای این فصول همراه با بارندگی می باشد. اگر در فصل زمستان قصد سفر دارید حتما وسایل اسکی را با خود بیاورید. چرا که جاهای دیدنی آلمان در این فصل برای شما بسیار رویایی خواهد بود.

مهاجرت به آلمان

ایالت های آلمان و جمعیت ایالت ها

در تصویر زیر 16 ایالت آلمان را به همراه پایتخت ایالت های آلمان و مساحت و جمعیت هر کدام از این ایالت ها را مشاهده می کنید. زندگی در آلمان و انتخاب محل سکونت در ابتدای مهاجرت به آلمان بسیار مهم است و دغدغه بسیاری از مهاجران است. در ادامه به بررسی هر کدام از این شرایط خواهیم پرداخت.

زندگی در کشور آلمان

آلمان دارای جمعیت حدود 84 میلیون نفر است. حدود ۷۴ میلیون نفر از این جمعیت، دارای ملیتی آلمانی هستند و مابقی آنها را مهاجران از سایر کشورها تشکیل می‌دهند. البته تعداد مهاجرانی که اقامت اروپا را دارند و از اتحادیه اروپا وارد این کشور شده‌اند، زیاد نیست. به عبارتی دیگر اکثر مهاجران آلمان، خارج از اتحادیه اروپا وارد این کشور شده اند. ایالت نوردراین وستفالن با حدود ۱۷ میلیون نفر جمعیت، از پرجمعیت‌ترین ایالت های این کشور است و ایالات های بایرن و بادن-وورتمبرگ با ۱۲ و ۱۰ میلیون نفر، از نظر جمعیت در رتبه‌های بعدی قرار خواهند گرفت. از جمله ایالت‌های کم جمعیت میتوان به ایالت برمن و زارلند اشاره کرد.

ایالت هامبورگ با بیشترین تعداد مهاجر رتبه یک را از آنِ خود کرده است و به طوری که 30% از جمعیت هامبورگ را اتباع خارجی (مهاجرین) تشکیل می‌دهند و گاها در بعضی از خیابان های این شهر هیچ اثری از آلمان نیست 🙂 ایالت‌های هِسن، برلین و بادن-وورتمبرگ را هم می توان به عنوان رتبه‌های بعدی در نظر گرفت.

 

مردم آلمان چگونه هستند

زندگی در آلمان کمی شاید متفاوت باشد زیرا افزاد نژادپرستی در آنجا زندگی می کنند!!! این واژه و جمله از نظر ما کاملا اشتباه است! گاها این جمله را از زبان بسیاری از اطرافیان و دوستانمان می شنویم، اما آیا این حقیقت دارد؟

مردم آلمان

بعد از گذشت سال ها زندگی در آلمان و تجربیات بسیاری از دوستان و کسانی که مهاجرت به آلمان را سالیان زیادی است تجربه کرده اند، شنیده ایم که برخلاف این حرف، مردم آلمان آنچنان که می گویند، نژادپرست نیستند. اصلا شاید آنها اصلا نژادپرست نباشند!  می توانیم این واژه را با عِرق ملی و ملی گرایی عوض کنیم. آلمانی ها بسیار به پیشرفت کشورشان اهمیت می دهند و در صورتیکه بفهمند که شما می توانید برای کشور آنها مفید باشید، مطمئنا نظرشان درباره شما مثبت خواهد بود.

بر اساس تجربه ها، آلمانی ها برخوردشان با غریبه‌ها و مهاجران بسیار صمیمی و خوب است، مخصوصاً اگر به ظاهر و سر و وضع خود برسید. طرز پوشش مردم آلمان متناسب با مکان و زمان می باشد. البته ناگفته نماند که در تمام دنیا افراد نژادپرست نیز وجود دارند و این موضوع در رابطه با آلمان نیز صدق می کند اما با ورود مهاجر به آلمان و پناهجویان، فرهنگ و طرز تفکر مردم آلمان دچار تغییرات بسیاری شده است. این تغییرات را می توان به خصوص در جوانان و نوجوان مشاهده کرد. از یک جهت ازدواج، معاشرت و دوستی بین مردم آلمان و مهاجرین هر چه بیشتر مردم آلمان را با فرهنگ سایر کشور ها آشنا کرده است.

 

زندگی در آلمان و رفتار عجیب آلمانی ها

آلمان کشوری بسیار قانونمند است و دارای مردمی بسیار قانونمند می باشد. توصیه می کنیم قبل از ورود به آلمان در رابطه با قوانین آلمان مطالعه ای داشته باشید تا با جریمه های سنگین مواجه نشوید.

مردم آلمان

 • اگر با کسی در آلمان قرار می‌گذارید سعی کنید بسیار دقیق یا به قول آلمانی ها Pünktlich باشید. توجه داشته باشید که  با آلمانی ها باید کاملا واضح صحبت کنید، به طوری که هیچ نکته ابهامی نباشد.
 • اگر یک قرار کاری دارید، لباس نامرتب و یا نامناسب یا تأخیر در رسیدن به محل قرار، تقریباً اعتماد طرف مقابل نسبت به شما را از بین خواهد برد. ضمناً اگرفردی که قرار ملاقات دارید یک خانوم می باشد، اجازه دهید اول او بنشیند.
 • در کل اگر در اداره ها یا مکان های رسمی قرار ملاقات دارید، تا طرف مقابل اجازه نشستن به شما نداده است هرگز ننشینید.
 • هرگز آرنج خود را روی میز قرار ندهید این کار بی احترامی تلقی می شود ، اما بهتر است دستانتان روی میزقرار بدهید و روی صندلی لم ندهید.
 • اگر به غذا دعوت شده اید و در یک جمع کمی رسمی نشسته اید، سعی کنید در پایان غذا، قاشق و چنگال را کنار بشقاب قرار دهید و در کنار هم جفت کنید.
 • هرگز بینی خود را بالا نکشید، این کار بسیار نا پسندیده می باشد. به جای آن می توانید یک بار با صدای بلند بینی خود را تمیز کنید! بله شاید این برای ما کمی عجیب به نظر برسد ولی بعد از مدتی زندگی در آلمان، این کار کاملا عادی می باشد.
 • دست دادن محکم و باوقار به همراه یک لبخند صمیمانه هنگام شروع دیدار و خداحافظی بسیار مهم است.

 

زندگی در آلمان ، شهر کوخم

آلمان جزو 10 کشور پربازدید جهان

آلمان دارای جاذبه های توریستی بسیار زیادی است. به همین دلیل عده زیادی از آلمانی ها ترجیح می‌دهند اوقات فراغت خود را در کشور خودشان بگذرانند. جاده‌های بسیار زیبا مانند جاده رمانتیک، جاده شراب، جاده دژها و بسیاری دیگر از جاده ها، رانندگی بین شهری را زیبا و لذت بخش تر می کند. اما شرایط زندگی در آلمان با شرایط گردشگری و توریستی در این کشور بسیار متفاوت می باشد.

اگر بخواهیم آلمان را در چند جمله توصیف کنیم: پیاده روی، قلب تجارت اروپا، موسیقی در برلین، کلیساهای جامع با عظمت، قلعه‌ها، جنگل‌های رویایی در غرب، کوه‌های آلپ در جنوب، شهرها و مکان‌های تاریخی زیاد و از همه مهمتر مردم جدی اما مهربان.

 

بخش دوم: شرایط زندگی در آلمان چگونه است ؟

شرایط اقتصادی:

اقتصاد آلمان دارای نیروی کار با تجربه ای بوده و موجودی سرمایه در آن بسیار بالا است. آلمان هر ساله در بین لیست کشورهای پیشرفته، نسبت سایر کشورها دارای بهترین جایگاه اقتصادی از لحاظ شرایط زندگی و کار و تحصیل می باشد. سطح پایین فساد و سطح بالای نوآوری در این کشور باعث شده است که آلمان بی اندازه برای سرمایه گذاری و کار مناسب باشد و نسبت به سایر کشورهای اروپایی شرایط بسیار مناسب تری را داشته باشد. این سطح از توانایی اقتصادی باعث شده که تصمیم گیری‌های مالی بزرگ در اروپا، توسط آلمان اتخاذ شود و شرایط مابقی کشورهای حوزه شنگن نیز وابستگی شدیدی به این کشور داشته باشد. از بین 500 شرکت بزرگ در دنیا حدود 37 شرکت در آلمان می باشد. در نتیجه آلمان کشور بسیار مهمی در جهان از لحاظ علم و فناوری به حساب می آید. به همین جهت زندگی در آلمان برای ایرانیان و بسیاری از مهاجران دیگر کشورها انتخاب اول است.

 

مطلب مفید  مشاغل مورد نیاز آلمان کدامند؟ (لیست 2023)

شرایط کار در آلمان

آلمان دارای شرایط کاری بسیار مناسبی می باشد به همین منظور سالانه افراد زیادی از اقصی نقاط جهان جهت کار در آلمان به این کشور مهاجرت می کنند. کارفرمایان آلمانی عالی‌ترین مزایا، امنیت شغلی و بیشترین میزان پرداختی حقوق را دارند. آنها ساعت کاری را نیز تقلیل داده‌اند و روزهای تعطیلات را به ۴۰ روز در سال رسانده اند.

میزان استخدام در غرب آلمان به مراتب بیشتر از شرق آن است (حتی برای افرادی که قصد گرفتن ویزای جستجوی کار آلمان را دارند). البته برلین و مونیخ از این قاعده مستثنی هستند.

با وجود آنکه اکثر مردم آلمان به زبان انگلیسی تسلط دارند اما از آموزش زبان آلمانی نمی توان غافل شد به خصوص برای افرادی که قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارند. زیرا با داشتن دانش زبان آلمانی درصد موففیت کاریابی چندین برابر می شود. البته کارهایی نیز وجود دارند که هیچ نیازی به مدرک زبان آلمانی ندارند. در مجموع اگر قصد زندگی در آلمان را دارید سعی کنید دانش زبان آلمانی خود را به حداقل سطح B1 برسانید.

مهاجرت به آلمان

مشاغل مورد نیاز آلمان کدامند؟

ما در آلمانی کورس مقاله ای در رابط با این موضوع را به‌صورت کامل بررسی و منتشر کرده ایم، در صورت لزوم به مقاله مشاغل موردنیاز آلمان مراجعه کنید.

 • مشاغل مربوط به مکاترونیک، فن آوری اتوماسیون، ساختمان‌های الکتریکی
 • مشاغل مربوط به تکنولوژی ماشین الکتریکی، مهندسی برق، برق صنعتی، نصب و راه‌اندازی خط، الکترونیک
 • ساخت و ساز ساختمان، بتن، مصالح ساختمانی، نظارت، لوله کشی، گرمایش، سنگ تراشی، عایق صنعتی، گرمایش، سرمایش، پنجره و نمای شیشه ای، متخصص سقف، دیوار و تکنولوژی آب بندی
 • توسعه نرم‌افزار، برنامه نویسی، IT
 • رانندگان و مهندسان حمل و نقل ریلی
 • حرفه بهداشت، پرستاری در همه شاخه‌ها، نگهداری افراد مسن، ارتوپدی، بهداشت و کودکان، روانپزشکی
 • حسابداری

اگر مایل هستید در آلمان وکالت کنید باید گفت که راه بسیار سختی در پیش رو دارید، زیرا پیدا کردن کار حقوقی و وکالت در کل اروپا و آمریکا بسیار سخت و دشوار است. حتی اخذ ویزای کار آلمان و اقامت آلمان با ثبت شرکت نیز در این زمینه امکان‌پذیر نیست.

 

نرخ بیکاری آلمان

پایین‌ترین نرخ بیکاری در بین کشورهای اروپایی متعلق به آلمان است. با اینکه نرخ بیکاری در آلمان و در زمان ویرایش این مقاله (مارس 2023) 5.7 درصد است، ولی همیشه کمبود نیروی کار در آلمان احساس می‌شود. شاید بسیاری فکر کنند که با ورود مهاجرین نیاز آلمان به نیروی کار کاهش پیدا کرده است. اما کماکان در بسیاری مشاغل که هر ساله توسط وزارت کار معرفی می گردد، نیاز فوری به نیروی کار وجود دارد. درنتیجه کمبود نیروی کار کماکان جزو دغدغه های اصلی این کشور می باشد.

 

زندگی در آلمان برای ایرانیان

اطلاعات شهرهای آلمان :

پاسخ به این سؤال کار بسیار دشواری است. زیرا این پرسش کاملاً به شرایط روحی، شغلی و مالی شما بستگی دارد. آلمان دارای شهرهای بسیار خوبی برای زندگی است. اما با توجه به نظر سنجی ها، هامبورگ، فرانکفورت، برلین و دوسلدورف از بهترین مقاصد ایرانیان برای زندگی در آلمان هستند. شهرهایی مانند مونیخ حتی برای افراد با شرایط مالی مناسب هم توصیه نمی شود. چون هزینه‌ها سرسام آور است و فرصت شغلی در سال‌های گذشته وضعیت جالبی نداشته است.

 

1- هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان:

هامبورگ یکی از بی نظیرترین شهرهای آلمان است. ظاهر مدرن شهر در کنار جاذبه‌های طبیعی و تاریخی، هامبورگ را به بهترین مقصد برای گردشگران تبدیل کرده است. آب و هوای هامبورگ در بیشتر ایام سال بسیار مساعد است و باعث شده در هر فصلی از سال، توریست های بسیاری را به سمت خود بکشاند . ماه‌های مه و اکتبر گرم‌ترین ماه‌های سال در هامبورگ است. درواقع فصل شلوغ گردشگری هامبورگ به شمار می‌رود.

هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان است. جمعیت این شهر طبق آخرین آمار 1.8 میلیون می باشد . یکی از دلایل عمده شهرت این شهر بندرگاهی است که در آن قرار دارد و مساحت آن برابر با 100 کیلومترمربع می باشد و بین رودهای Norder و Süderelbe نیز قرار دارد.

آب و هوای هامبورگ که روی رود “البه” قرار گرفته، کاملاً اقیانوسی است. این شهر آنقدرها هم سرد نیست و تنها در 3 ماه دسامبر، ژانویه و فوریه درجه هوای حدود -۰- درجه سانتی گراد دارد. اگر زیاد اهل کنسرت، تئاتر، سینما و در مجموع رویدادهای فرهنگی هستید، شهر هامبورگ مرکز این رویدادها است. حمل و نقل شهری با اتوبوس، قطار و کشتی سامان دهی شده و در کل حمل و نقل عمومی در این شهر ارزان‌تر از خیلی از شهرهای مهم آلمان است. این شهر از لحاظ ورزشی به پایتخت ورزشی کشور آلمان مشهور است و پله مناسبی برای شروع ورزش حرفه‌ای نوجوانان است.

میانگین درآمد افراد در هامبورگ توسط آخرین آمار رسمی 5.209 € بصورت brutto در ماه بوده است. و بر اساس گزارش اداره آمار فدرال، خانواده های دارای دو فرزند به طور متوسط ​​4220 یورو در ماه هزینه می کنند. براساس آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2019، قدرت خرید مردم هامبورگ 151.47% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد. هامبورگ دارای 17 دانشگاه می باشد که 6 دانشگاه آن دولتی است :

دانشگاه هامبورگ به همراه دانشکده مرکز پزشکی، دانشگاه HafenCity، دانشگاه موسیقی و تئاتر، دانشگاه Eppendorf، دانشگاه علوم کاربردی هامبورگ و دانشگاه فناوری هامبورگ، همگی از دانشگاه‌های مهم هامبورگ هستند.

 

2- برلین، پرجمعیت‌ترین شهر آلمان:

برلین، پایتخت آلمان، بزرگترین شهر، مرکز سیاست، فرهنگ، رسانه ها و علم است. 60 درصد مردم برلین هیچ دینی ندارند. نمای شهر برلین، هنری و دارای زوایای مدرنیته است. به علت قرار گرفتن برلین در ناحیه‌ای به نام دشت اروپا، این شهر آب و هوای معتدل دارد و حدود 40% مساحت برلین را جنگل، رودخانه، پارک و دریاچه تشکیل می‌دهد. این شهر علیرغم داشتن میانگین رطوبت 84%، دارای بارش برف نه چندان زیاد و تنها در ماه‌های دسامبر تا مارس است.

زندگی در آلمان

این شهر چهار دانشگاه دولتی و بیش از 30 دانشگاه خصوصی و فنی دارد که طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند.

زندگی در آلمان و در پایتخت این کشور یعنی برلین می تواند میانگین درآمد 4.662 € را به همراه داشته باشد. همچنین بر اساس گزارش اداره آمار فدرال، خانواده های دارای دو فرزند در شهر برلین به طور متوسط ​​3.923 یورو در ماه هزینه می کنند. طبق آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2019، قدرت خرید مردم برلین 154.72% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

دروازه براندنبورگ بهترین توصیف برای شهر برلین می باشد و تعیین کننده ترین اثر تاریخی شهر و پاسخ شهر به طاق پیروزی در پاریس است. این بنای تاریخی ماسه سنگ که آزادانه در آکروپلیس آتن مدل سازی شده و برای پادشاه فردریک ویلهلم دوم در سال 1791 ساخته شده است، با 26 متر ارتفاع در منطقه پاریسر پلاتس میته (Mitte) قرار دارد. این دروازه اولین سازه نئوکلاسیک برلین است که به خاطر ارابه چهار اسب خود، شش ستون بزرگ در هر سمت که پنج معبر را برای استفاده در ترافیک تشکیل می دهد (مرکزی که برای خانواده سلطنتی حفظ شد)، و دو ساختمان استفاده شده توسط جمع کنندگان عوارض و نگهبانان قابل توجه است.

 

3- فرانکفورت:

فرانکفورت بزرگ‌ترین شهر ایالت هسن در آلمان است و به نیویورک آلمانی ها معروف است و جمعیتی برابر با 753,056 نفر دارد. فرانکفورت بعد از برلین، هامبورگ، مونیخ و کلن پنجمین شهر بزرگ آلمان است. فرانکفورت شهری با فرهنگ متمدن، سیاست خاص و دارای انبوهی از رسانه است. اقتصاد فرانکفورت بر مبنای علم نهادینه شده و شرکت‌های فناوری پیشرفته و بخش خدمات در آن گستره وسیعی دارند. صنایع پژوهشی، شرکت‌های رسانه ای، فناوری و اطلاعات، داروسازی، مهندسی پزشکی، تکنولوژی الکترونیک در این شهر به وفور دیده می‌شوند.

در جنگ‌های ناپلئون، فرانکفورت به دست نیروهای فرانسوی اشغال شد. یکی از مهم‌ترین جنگ‌هایی که تأثیر زیادی بر شهر فرانکفورت گذاشت، جنگ جهانی دوم بود که در جریان این جنگ فرانکفورت بارها بمباران شد و 5500 آلمانی در جریان این بمباران‌ها از بین رفتند.

همانند برلین این شهر چهار دانشگاه دولتی و بیش از 30 دانشگاه خصوصی و فنی دارد که طیف وسیعی از رشته‌ها را ارائه می‌دهند.

زندگی در آلمان و یکی از شهرهای مدرن آن یعنی فرانکفورت می تواند با میانگین درآمد 3.906 € را برای شما فراهم کند. میانگین کل هزینه‌های یک خانواده 4 نفره در این شهر حدود ​​3.702 یورو در ماه است.

 

4- دوسلدورف

شهر دوسلدورف ششمین شهر مناسب برای زندگی در جهان است. به دلیل وجود مراکز تجاری بزرگ و نمایشگاه های مد و لباس به عنوان یک نماد بین المللی آلمانی تبدیل شده است. یکی از مهمترین جشنواره هایی هم که در دوسلدورف برگزار می گردد، جشنواره راین است که هر سال در ماه ژانویه برگزار می گردد و حدود 4.5 میلیون گردشگر را از کل دنیا به سمت خود جذب می نماید. دوسلدورف یک مرکز تجارت بین المللی بزرگ در دنیا و هفتمین شهر پرجمعیت آلمان است. این شهر مرکز شرکت‌های Fortune Global 500 و DAX است و یک پنجم از نمایشگاه‌های برتر دنیا را پوشش می‌دهد.

میانگین درآمد افراد در دوسلدورف توسط آخرین آمار رسمی 3904 € بصورت Brutto در ماه بوده است. همچنین بر اساس گزارش اداره آمار فدرال، خانواده های دارای دو فرزند به طور متوسط ​​3692 یورو در ماه هزینه می کنند. براساس آمار رسمی سایت Numbeo در سال 2019، قدرت خرید مردم هامبورگ 178.85% درصد از مردم تهران بالاتر می‌باشد.

 

مطلب مفید  ویزای جاب سیکر آلمان (شرایط سال 2023)

شرایط و وضعیت بیمه در آلمان

برای زندگی در آلمان، داشتن یک بیمه یکی از ضروری ترین و ابتدایی ترین کارهای مورد نیاز است. بیمه درمانی در آلمان با نظام دوگانه بیمه درمانی اجباری (GKV) و بیمه درمانی خصوصی (PKV) شناخته می شود. امکان استفاده از بیمه درمانی اجباری برای همگان فراهم است، ولی برای بیمه شخصی داشتن شرایط خاصی الزامی است.

بیمه های اجباری در دولت آلمان عبارتند از (به صورت بیمه های دولتی یا بیمه از سوی کارفرما) :

 • بیمه بازنشستگی
 • بیمه بیکاری
 • بیمه حوادث حین کار
 • بیمه مراقبت دراز مدت

اکثر افراد شاغل و خانواده های آنها (یعنی بیش از 80 درصد جمعیت کشور) تحت نظام تامین اجتماعی دولت، خدمات درمانی دریافت می کنند؛ گرچه می توانند تحت شرایط خاص از بیمه های درمانی خصوصی نیز استفاده کنند. کارمندان و خانواده های آنها به موجب برنامه های تامین اجتماعی دولتی از حمایت قابل توجهی برخوردارند که به دانش آموزان، کارآموزان و کارکنانی که در مرخصی به سر می برند و همچنین بازنشستگان نیز قابل تعمیم است. 90 درصد مردم آلمان تحت پوشش بیمه هستند و کارمندان با سطح درآمد بالا و یا کارفرمایان قادر به انتخاب بیمه خصوصی نیز برای خود هستند. اما اگر بیمه دولتی را انتخاب می‌کنید، باید 15% از حقوق خود را به صندوق بیمه بپردازید.

 

هزینه‌ زندگی در آلمان

رستوران در آلمان قیمت (€) گستره (€)
وعده غذایی، رستوران ارزان قیمت 10 € 8 – 14
وعده غذایی برای ۲ نفر، رستوران متوسط (پیش غذا، غذای اصلی، دسر) 65 € 45 – 70
McMeal در McDonalds 9.90 € 8-10
آبجو تولید آلمان (۰٫۵ لیتری) 3.5 € 3 – 4
آبجو وراداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) 3 € 2.5 – 4
کاپوچینو 2.90 € 2 – 3
کوکاکولا / پپسی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) 2 € 1 – 3
سوپر مارکت در آلمان
شیر (۱ لیتر) 1.15 € 1 – 1.50
نان سفید تازه (۵۰۰ گرم) 1.15 € 1 – 2.50
برنج سفید (۱ کیلوگرم) 2.35 € 1.79 – 2.99
تخم مرغ (۱۰ عدد) 1.99 € 1.99 – 3.50
پنیر محلی (۱ کیلوگرم) 7.90 € 7.90 – 9.50
سینه مرغ (۱ کیلوگرم) 6.99 € 7 – 9
گوشت گاو (۱ کیلوگرم) 11.50 € 7 – 14
سیب (۱ کیلوگرم) 2.45 € 1.89 – 2.99
موز (۱ کیلوگرم) 1.99 € 1.19 – 2.50
پرتقال (۱ کیلوگرم) 2.45 € 1.99 – 3.49
گوجه فرنگی (۱ کیلوگرم) 2.50 € 1.99 – 3.50
سیب زمینی (۱ کیلوگرم) 1.20 € 1 – 2.50
پیاز (۱ کیلوگرم) 1.20 € 1 – 2.65
کاهو (۱ سر) 0.99 € 0.90 – 1.99
آب (بطری ۱٫۵ لیتر) 0.30 € 0.30 – 0.99
بطری شراب (متوسط) 4 € 2.50 – 6.99
آبجو تولید آلمان (۰٫۵ لیتری) 0.69 € 0.34 – 1.45
آبجو وارداتی (بطری ۰٫۳۳ لیتر) 1.25 € 0.95 – 2
بسته سیگار (مارلبورو) 8 € 7 – 9.50
حمل و نقل در آلمان
بلیط یک طرفه (حمل و نقل مترو) 2.80 € 2.50 – 3.50
بلیط ماهانه (استفاده معمول) 95 € 60 – 115
شروع تاکسی 4.20 € 3 – 5
تاکسی هر ۱ کیلومتر 2.35 € 2.10 – 2.60
تاکسی هر ۱ ساعت 35 € 30 – 38
بنزین (۱ لیتر) 1.74 € 1.60 – 1.99
فولکس واگن گلف ۱،۴ KW Trendline 18000 € 16000 – 22000
تویوتا کرولا ۱٫۶ لیتر ۹۷ کیلو وات کمپرسور 14000 € 12000-25000
موارد کاربردی – قبوض
عمومی (برق، گرمایش، خنک کننده، آب، زباله) برای آپارتمان 85m2 229 € 115 – 270
۱ دقیقه. تعرفه تلفن همراه (بدون تخفیف) 0.11 € 0.1 – 0.17
اینترنت (100Mbpsدر ماه، دانلود نامحدود، کابل / ADSL) 29 € 27 – 34
ورزش و اوقات فراغت در آلمان
باشگاه بدنسازی، هزینه ماهانه برای ۱ بزرگسال 30 € 20 – 50
اجاره زمین تنیس (۱ ساعت در آخر هفته) 20 € 15 – 30
سینما 10 € 8.50 – 12
مراقبت از کودک در آلمان
 مهد کودک ماهانه برای ۱ کودک 320 € 150 – 750
پوشاک و کفش در آلمان
 ۱ جفت جین (Levis 501 یا مشابه) 78 € 50 – 100
 ۱ لباس تابستانی در یک فروشگاه زنجیره‌ای (Zara، H&M، …) 33 € 25 – 45
 ۱ جفت کفش نایک 85 € 60 – 120
 ۱ جفت کفش مردانه چرم 105 € 70 – 150
اجاره خانه در آلمان
 آپارتمان (۱ خوابه) در مرکز شهر 700 € 600 – 1000
 آپارتمان (۱ خوابه) خارج از مرکز 550 € 500 – 800
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) در مرکز شهر 1.726 € 1200 – 2000
 آپارتمان (۳ اتاق خواب) خارج از مرکز 1.305 € 600 – 1500
قیمت خرید آپارتمان در آلمان
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان در مرکز شهر 8.625 € 3700 – 8700
قیمت هر متر مربع برای خرید آپارتمان خارج از مرکز 6.250 € 3200 – 6500
حقوق و دستمزد در آلمان
میانگین حقوق ماهانه خالص (بعد از مالیات) 2.165 €
نرخ بهره وام به درصد (٪)، ۲۰ ساله 1.88 1.50 – 2.50

 

 • این داده‌ها بر اساس سایت Numbeo می باشد.

 

در ادامه این مقاله به موضوعات مهمی از جمله اجاره آپارتمان در آلمان، خوابگاه دانشجویی، خرید خانه در آلمان و مالیات در آلمان می پردازیم.

 

معایب و مشکلات زندگی در آلمان چیست؟

یادگیری زبان آلمانی چقدر طول می کشد؟

برای زندگی در آلمان، داشتن دانش آلمانی بسیار مهم و ضروری است. مدت زمان یا سرعت یادگیری و آموزش زبان آلمانی باتوجه به استعداد هر فرد متفاوت می باشد . به عنوان مثال فردی هیچ دانشی از زبان آلمانی ندارد و قصد یادگیری تا سطح B1 را دارد. زمان یادگیری این فرد بین 6 ماه الی 1 سال می باشد. یادگیری زبان آلمانی در محیط نیز می تواند تاثییر بسزایی در سرعت یادگیری شما داشته باشد به خصوص در مبحث مکالمه. اما با این وجود سعی کنید که قبل از ورود خود به آلمان حتما دانش زبان خود را حداقل تا سطح B1 تقویت کنید.

حداقل سطح مورد نیاز برای کار یا تحصیل در آلمان، سطح B1 می‌باشد و باید بدانید که سطح زبان پایین فرصت‌های شغلی را برای شما نزدیک به صفر می‌کند. قابل توجه متقاضیان ویزا کاری هر مقدار که دانش زبانی بالاتری داشته باشد به همان مقدار درصد موفقیت کاریابی شما افزایش می یابد. سعی کنید در حین یادگیری زبان آلمانی بر روی کلمات و اصلاحات تخصصی رشته خود نیز تمرکز داشته باشید تا بتوانید در مصاحبه کاری نیز موفق شوید. مدرک زبان آلمانی شانس شما را برای گرفتن ویزای آلمان چندین برابر افزایش می دهد.

 

مالیات در آلمان

نظام مالیاتی آلمان با هدف توزیع عادلانه وظایف تنظیم شده است. این مهم، بیش از هرچیز در خصوص مالیات بر درآمد خود را نشان می دهد. در آلمان، پرداخت مالیات را به سه قسمت می توان تقسیم کرد :  مالیات بر درآمد (Einkommensteuer )، مالیات تجاری (Gewerbesteuer) و مالیات بر ارزش افزوده (Umsatzsteuer) می شود.

زندگی در آلمان

پرداخت مالیات بر درآمد در آلمان بسیار سنگین است بعلاوه 15% از درآمد شما برای بیمه کم می‌شود. یکی از مشکلات زندگی در آلمان این است که اگر کاری با سطح پایین و متوسط دارید باید دو شیفت کار کنید. این قانون تقریباً برای همه مهاجران صادق است. ولی اگر شغل مناسبی داشته باشید، شاید 3 روز کار کردن در هفته هم پاسخ زندگی شما و خانواده تان را بدهد.

اما پرداخت مالیات مزیت های بسیاری برای پرداخت کنندگان دارد. به عنوان مثال داشتن بیمه خیال شما و خانواده تان را از هر خرجی برای درمان و زندگی در آلمان راحت می‌کند (توجه داشته باشید که کشورهای بزرگی در جهان هنوز هستند که نتوانسته اند پوشش بیمه ای خوبی داشته باشند، به عنوان مثال آمریکا هنوز به راه حل مناسبی در این زمینه نرسیده است). همچنین سیستم مالیاتی پس از مدتی به شما وام‌های بلند مدت با سود 1.88% بابت خرید ملک و ماشین می‌دهد. این بدین معناست که شما به راحتی می توانید در آلمان صاحب مسکن و ماشین شوید.

لازم به ذکر است که مالیات شامل افراد کم درآمد نمی شود. برای سال 2018، اشخاص مجردی که سالانه درآمد آن ها کمتر یا مساوی 9.984 یورو می باشد از پرداخت مالیات معاف هستند و همچنین  برای یک خانوار در صورتی که درآمد سالانه آن ها کمتر یا مساوی  17640 یورو باشد معاف از مالیات هستند.  یعنی اگر شخص مجرد یا خانوار متاهل کمتر یا مساوی این اعداد درآمد در سال داشته باشند، هیچ مالیات بر درآمدی پرداخت نمی‌کنند.

 

بیشترین مالیات برای کدام کشور است؟

در تصویر زیر درصد مالیات کشورهای مختلف را می بینید که کشور آلمان در رتبه دوم قرار دارد.

مالیات در آلمان

 

نرخ مالیات آلمان در سال 2023

 • درآمد بالاتر از 9.984 معاف از مالیات هستند.
 • در صورتی که درآمد شما بین از 9.984 تا 58.597 یورو در سال باشد، بایستی 14 تا 42 درصد از حقوق خود را صرف مالیات کنید.
 • در صورتی که درآمد شما بین از 58.597 تا 277.825 یورو در سال باشد، بایستی 42 درصد از حقوق خود را صرف مالیات کنید.
 • برای درآمدهای بالاتر از  277.825 یورو در سال، بایستی 45 درصد از حقوق را صرف مالیات کرد.

 

مطلب مفید  اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت (شرایط 2023)

کلاس های مالیاتی در آلمان

در آلمان برای مالیات ها 6 نوع کلاس وجود دارد که در ادامه به توضیح این کلاس های مالیاتی در آلمان خواهیم پرداخت:

کلاس 1: افراد مجرد یا طلاق گرفته که مستقل زندگی می‌کنند (به استثنای افراد در کلاس 2، 3 یا 4)

کلاس 2: والدین مجردی که با فرزندانشان زندگی می کنند و کمک هزینه (Kinderfreibetrag یا Kindergeld) دریافت می‌کنند.

کلاس 3: افرادی که متاهل می باشند و بصورت مشترک باهم زندگی می‌کنند و فقط یکی از زوجین حقوق دریافت می کند. یا همسر دیگر حقوق می گیرد اما انتخاب می کند که در کلاس 5 طبقه‌بندی شود

کلاس 4: مختص به زوج‌های متأهل که درآمد تقریباً یکسان دارند. برای افراد متاهلی می باشد که با هم زندگی می‌کنند و کلاس مالیاتی 3 یا 5 را برای یکی از آن‌ها انتخاب نشده است.

کلاس 5: افرادی که همسرشان در کلاس مالیاتی 3 طبقه‌بندی می‌شود

کلاس 6: برای کسانی که شغل‌های جانبی داشته و از آن درآمد دارند. برای کسانی که ممکن است بیش از یک شغل داشته باشند و از مشاغل دیگر درآمد کسب کنند.

 

مسکن در آلمان

برای شروع زندگی در آلمان، دانستن قیمت مسکن می تواند مفید باشد. بنابراین در این قسمت قصد داریم اطلاعات مناسبی در رابطه با هزینه اجاره و خرید خانه در کشور آلمان را در اختیار شما قرار دهیم :

میانگین قیمت ماهانه اجاره خانه برای زندگی در آلمان

اجاره آپارتمان 1 خوابه در مرکز شهر :
در برلین : 790.25 یورو ، محدوده قیمت : 600.00-1,000.00
در هامبورگ : 817.41 یورو ، محدوده قیمت : 620.00-900.00
در فرانکفورت : 896.30 یورو ، محدوده قیمت : 650.00-1,200.00

اجاره آپارتمان 1 خوابه در خارج از مرکز شهر :
در برلین : 553.57 یورو ، محدوده قیمت : 400.00-700.00
در هامبورگ : 604.81 یورو ، محدوده قیمت : 410.00-755.00
در فرانکفورت : 646.40 یورو ، محدوده قیمت : 500.00-850.00

اجاره آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر :
در برلین : 1,520.29 یورو ، محدوده قیمت : 1,100.00-2,000.00
در هامبورگ :  1,697.14 یورو ، محدوده قیمت : 1,200.00-2,000.00
در فرانکفورت : 1,706.82 یورو ، محدوده قیمت : 1,200.00-2,500.00

اجاره آپارتمان 3 خوابه در خارج از مرکز شهر :
در برلین : 917.17 یورو ، محدوده قیمت : 800.00-1,100.00
در هامبورگ : 1,072.67 یورو ، محدوده قیمت : 1,200.00-2,000.00
در فرانکفورت : 1,150.00 یورو ، محدوده قیمت :  800.00-1,700.00

میانگین قیمت خرید خانه در آلمان

قیمت خرید آپارتمان در مرکز شهر (قیمت هر متر مربع ) :
در برلین : 4,987.14 یورو ، محدوده قیمت : 4,300.00-6,000.00
در هامبورگ : 5,111.7  یورو ، محدوده قیمت : 4,000.00-7,000.00
در فرانکفورت : 6,187.56 یورو ، محدوده قیمت : 4,800.00-9,000.00

قیمت خرید آپارتمان در خارج از مرکز شهر (قیمت هر متر مربع ) :

در برلین : 3,354.58 یورو ، محدوده قیمت : 2,800.00-4,000.00
در هامبورگ : 3,162.50  یورو ، محدوده قیمت : 2,200.00-4,500.00
در فرانکفورت : 3,721.00 یورو ، محدوده قیمت : 2,500.00-5,000.00

 

خوابگاه دانشجویی در آلمان

زمانی که یک متقاضی پس از درخواست توسط دانشگاهی در آلمان پذیرفته می شود، اجازه ثبت نام در خوابگاه دانشجویی به وی داده می شود. البته برای رزرو خوابگاه دانشجویی می بایستی قبل از ورودتان به آلمان اقدام کنید، زیرا به تعداد تمام دانشجویان اتاق در خوابگاه وجود ندارد و گاهی می بایست در صف انتظار قرار بگیرید تا یک اتاق به شما تعلق گیرد. مقرون به صرفه ترین حالت برای یک دانشجو زندگی در یک اتاق و در خوابگاه دانشجویی دانشگاه آلمان است. به همین دلیل این اتاق ها متقاضیان زیادی دارند و معمولا زود پر می شوند. اگر شما از قبل این اتاق ها را رزرو کرده باشید پس از ورود به مقاطع تحصیلی در آلمان، با مشکل تکمیل ظرفیت سالن ها مواجه نخواهید شد.

خوابگاه دانشجویی آلمان

باید بدانید که برای زندگی در آلمان برنامه های خوابگاه ها در حیطه مسئولیت دانشگاه ها نیست، بلکه برنامه های کاربردی خوابگاه های دانشجویی کشور آلمان توسط یک سازمان خصوصی به نام سازمان خدمات دانشجویی (Studentenwerk)، که مسئولیت اماکن اقامتی و تخصیص اتاق ها را دارد پردازش می شود.

 

داروهای مورد نیاز خود را از ایران بخرید:

قبل از مهاحرت به آلمان بهتر است که یک سری از  داروها را با خود بیاورید، مانند قرص سرماخوردگی. هزینه دارو در آلمان نسبت به ایران بسیار بالاتر می باشد و از طرف دیگر تهیه دارو در آلمان کمی دشوار می باشد. زیرا بسیاری از داروها که در ایران به سادگی و بدون نسخه قابل تهیه هستند در آلمان نیاز به نسخه پزشک دارند. اما قبل از حرکت به آلمان، حتما لیست داروهای ممنوعه به آلمان را بخوانید تا هنگام ورود به آلمان مشکلی برای ورود شما پیش نیاید.

 

مطالبی جذاب درباره زندگی در آلمان

در ادامه به سراغ یک سری مطالب جالب درباره آلمان می رویم که مطمئنا بسیاری از آنها را هیچوقت نشنیده و یا نخوانده بودید:

 • انعام دادن به گارسون معادل 15% قیمت غذا از آداب مردم آلمان است.
 • درباره هیتلر با آنها شوخی نکنید. آلمانی‌ها هنوز از رفتارهای هیتلر و حمایت مردم شان از او خجالت زده هستند.
 • بهای تاکسی در کشورهای اروپایی بسیار گران است، اگر تا نیمه شب در خیابان ماندید از تاکسی‌های زرد استفاده کنید و بهای مندرج روی تاکسی متر را بپردازید.
 • یکی از حقایق جالب درباره آلمان این است که شهرهای آخن، رگسبورگ، فرانکفورت، نورنبرگ، وایمار، بن و برلین از گذشته تاکنون جز پایتخت‌های این کشور بوده اند.
 • در آلمان برای کسی که بخواهد از زندان فرار کند (حتی اگر موفق به انجام آن بشود) هیچ مجازاتی قائل نشده اند. چون بر این باورند که میل آزادی جز ذات هر انسانی است.
 • در سال 1663 در آلمان اولین مجله منتشر شد.
 • تمام شدن سوخت در بزرگراه‌ها غیرقانونی است.
 • در 30 سال گذشته، 2000 مدرسه در آلمان به علت کمبود محصل تعطیل شده است.
 • از سال 2014، آلمان شهریه دانشگاه را برای تمامی دانشجویان (حتی خارجی ها) لغو کرده است.
 • نوشابه “فانتا” ابتدا در آلمان تولید شد و علتش عدم واردات کوکاکولا به آلمان در جنگ جهانی دوم بود.
 • در برلین قرار است یک پروژه ساختمانی انجام شود که طی آن یک مسجد، یک کلیسا و یک کنیسه باهم در یک ساختمان باشند.
 • اگر به شوخی و به روش نازی‌ها به کسی سلام نظامی کنید، باید 3 سال به زندان بروید.
 • یک سوم تأمین برق آلمان از انرژی‌های تجدید پذیر تأمین می‌شود.
 • شما در آلمان نمی توانید اسمی روی فرزند خود بگذارید که هم اسم دختر باشد هم پسر. مثلا Matti
 • آلمان شرقی و غربی هنوز هم در عکس‌های فضایی با هم تفاوت زیادی دارند و علت آن چراغ‌های استفاده شده در خیابان‌ها است.
 • روز 9 نوامبر رو بسیار خاصی در آلمان است. در این روز و در سال 1918 آلمان به دولت فدرال تبدیل شد. در 1923 کودتای مونیخ انجام شد و در همین روز و در سال 1989 دیوار برلین فرو ریخت.
 • دیوید بووی در سال 1987 در دیوار برلین کنسرت گذاشت و مردم آلمان شرقی از پشت دیوار او را همراهی می‌کردند و صحنه‌ای شگفت انگیز ایجاد شد.در آن زمان زندگی در آلمان شرقی سطح پایین‌تری نسبت به آلمان غربی داشت.

 

سوالات شما و پاسخ های ما:

بهترین شهر برای زندگی در آلمان کدام است؟

انتخاب شهر برای زندگی در آلمان بیشتر سلیقه است. همانطور که در این مقاله با جزئیات توضیح داده شد، با توجه به درآمدهای بالا برای رشته های تخصصی، شهر هامبورگ، برلین، فرانکفورت، دوسلدورف از شهرهای بسیار خوب کشور آلمان هستند.

آیا کشور آلمان برای تحصیل و زندگی مناسب است؟

تحصیل در آلمان و یا زندگی در آلمان بسیار خوب است. لذا تحصیل در آلمان کاملا رایگان است، البته در ایالت بادن وورتمبرگ آلمان تحصیل برای دانشجویان خارجی همراه با هزینه است ولی مابقی ایالت ها در حال حاضر رایگان هستند. همچنان کشور آلمان دارای دانشگاه های بسیار معتبر در دنیاست.

بهترین راه مهاجرت به المان چیست و شرایط سنی آن چگونه است؟

بهترین راه مهاجرت به آلمان و زندگی در کشور آلمان از طریق ویزای تخصص و کار و یا تحصیل در دانشگاه های آلمان است. در این مقاله و همچنین چند مقاله دیگر که در وبسایت منتشر شده است به این موضوع پرداخته ایم.

 

معرفی چند وب سایت مفید

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تا به همه جنبه های مهم مهاجرت به آلمان و سوالات و دغدغه های اکثر کسانی که می خواهند زندگی در آلمان را تجربه کنند، پاسخ داده ایم. در ادامه هم سعی خواهد شد تا مطالب بروزرسانی شود و به موضوعات مهم دیگری که در آینده و برای زندگی در کشور آلمان نیاز خواهد شد را اضافه کنیم. لطفا نظرات خودتون را در انتهای همین مطلب برای ما کامنت کنید.

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها 4.8 / 5. تعداد رای : 8

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

9 ديدگاه

 1. آواتار پرهام
  1401/11/25

  خیلی کامل و جامع بود ممنونم از توضیحاتتون. با اینکه خود قبلا در آلمان زندگی کرده ام و در شهر فرایبورگ مشغول به کار بودم نوشته هاتون رو تصدیق میکنم و واقعا بهترین شهرهای آلمان برلین، فرانکفورت و دوسلدورف هستند. البته آلمان شهر خوب زیاد داره، از شرق بگیرید تا شمال و جنوب و مخصوصا غرب آلمان. ولی نسبت به کار هر فرد یا سلیقه هر فرد تفاوت داره.

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/11/25

   خواهش میکنم دوست عزیز،
   و ممنون از شما بابت اشتراک تجربه هاتون

 2. آواتار ali
  1401/11/27

  هزینه زندگی در المان نبست به درآمدی که خود آلمانی ها دارند میتونن کلی هم پس انداز بکنن نه تو ایران که حقوقا چندرقازه و هزینه هام سرسام آور. کاش مالیات اینجا هم مثل آلمان زیاد بود ولی حداقل حقوقا کفاف یه زندگی ساده رو میداد!

 3. آواتار ناصر منوچهری
  1402/02/15

  همه چی رو خیلی خوب و با جزییات توضیح دادید ممنونم از سایت خوبتون

  • آواتار روژین سهیلی
   1402/02/27

   خواهش میکنم همراه گرامی آلمانی کورس

 4. آواتار حامد کرامتی
  1402/03/19

  من زیاد حوصله خواندن مقاله بلند رو ندارم ولی واقعا مطلبتون خیلی خوب و با کیفیت بود و نتونستم تا انتهاش رو نخونم. از هر نظر بگی پوشش داده بودید مخصوصا مطالب مهمی چون هزینه های زندگی و مالیات که دو بحث مهم برای من بود رو به خوبی ذکر کرده بودید بی نهایت سپاسگزارم از شما و وبسایت خوبتون

 5. آواتار مجتبی شکوری
  1402/05/03

  با وجود مقاله خوبتون و اینکه مخارج زندگی آلمان رو هم قید کردید خیلی بهتر و عالی تر شده. امیدوارم همینطور ادامه دار باشه و مباحث دیگه ای هم مربوط به المان رو پوشش بدید. متشکرم

  • آواتار روژین سهیلی
   1402/05/03

   ممنون از نظرتون. و از اینکه مطلب براتون مفید بوده خوشحالیم. موفق باشید.

 6. آواتار حبیب
  1402/05/23

  بسیار مفید بود. درود بر شما

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس