ضمایر نامعین در آلمانی

ضمایر نامعین آلمانی (+ پرکاربردترین ضمایر نامعین)

بدون ديدگاه
5
(2)

یکی از ناامیدکننده‌ترین جنبه‌های یادگیری و آموزش زبان آلمانی این است که انواع مختلفی از کلمات هستند که در زبان‌های دیگر وجود ندارند. این امر اغلب باعث می‌شود که یادگیرندگان در این فکر باشند که از کدام کلمه در کجا استفاده کنند و همچنین چگونه آنها را به‌درستی تلفظ کنند.

یکی از این کلمات گیج‌کننده، ضمایر نامعین آلمانی هستند. یادگیری این بخش کوچک از دستور زبان آلمانی در ابتدا ممکن است دشوار باشد؛ زیرا ضمایر نامعین آلمانی اغلب با کلمات مشابه انگلیسی مطابقت ندارند، اما بااین‌وجود این بخش ضروری زبان آلمانی است.

ضمایر نامعین آلمانی چیستند؟

ضمایر نامعین آلمانی کلماتی اند که نشان‌دهنده موارد نامشخص یا مجهول هستند. می‌توان از آنها برای اشاره به افراد، مکان‌ها، اشیا یا مفاهیم استفاده کرد. در انگلیسی، ما چند کلمه داریم که عملکرد مشابهی دارند، مانند چیزی، کسی و هرکسی.

ضمایر نامعین بسیاری در آلمانی وجود دارد، اما برخی از رایج‌ترین آنها عبارت‌اند از: etwas (چیزی)، nichts (هیچ‌چیز)، jemand و niemand (کسی و هیچ‌کس)، kein (هیچ‌کس)، ein (یک)، و man (یکی/شما/آنها).

برخی از ضمایر نامعین آلمانی باید با اسمی که نشان می‌دهند، از نظر تعداد و جنسیت موافق باشند. به‌عنوان‌مثال، jemand و niemand. فقط یک‌شکل دارند که تغییر نمی‌کند. به‌عنوان‌مثال، etwas. حالا بیایید با جزئیات بیشتری به آنها نگاه کنیم.

ضمیر نامعین Etwas (چیزی)

Etwas یکی از پرکاربردترین ضمایر نامعین آلمانی است. می‌توان از آن برای اشاره به هر چیز نامشخص استفاده کرد، خواه یک شخص، مکان، چیز یا مفهوم باشد. در آلمانی، شما از etwas برای گفتن “چیزی” استفاده می‌کنید. Etwas همیشه مفرد و خنثی است؛

یعنی با توجه به اسمی که تعریف می‌کند شکل خود را تغییر نمی‌دهد. مثال:

Sollen wir etwas essen? – یه چیزی بخوریم؟

ضمایر نامعین آلمانی
در بیشتر موارد، etwas نیازی به استفاده از حروف تعریف (مثل der، die یا das) ندارد، اما اگر به‌عنوان اسم استفاده می‌شود، یک حرف تعریف لازم است.

 

مطلب مفید  منفی کردن جملات در زبان آلمانی

ضمیر نامعین Nichts (هیچ‌چیز)

Nichts در آلمانی مشابه انگلیسی به معنای “هیچ” است. بااین‌حال، بر خلاف کلمه انگلیسی که در آن “هیچ‌چیز” غیرقابل‌شمارش در نظر گرفته می‌شود، “nichts” همیشه مفرد و خنثی است. مثال:

Es war nichts mehr zu machen.

دیگر نمی‌شد کاری کرد.

مانند etwas، nichts نیز معمولاً بدون حرف تعریف استفاده می شود. بااین‌وجود، می‌توان آن را نه‌تنها به‌عنوان یک ضمیر نامعین، بلکه به‌عنوان یک اسم خنثی به معنای «هیچ»، «تهی» یا «باطل» استفاده کرد. در این صورت، باید از آن با یک حرف تعریف استفاده کنیم.

ضمیر نامعین Nichts

همچنین در فیلم آموزشی زیر کاربرد این دو ضمیر نامعین پرکاربرد را می توانید به خوبی درک کنید. پس فیلم آموزشی زیر را مشاهده کنید.

 

ضمیر نامعین Jemand و niemand (کسی و هیچ‌کس)

Jemand و niemand دو مورد از رایج‌ترین ضمایر نامعین آلمانی هستند. این ضمایر نامشخص به ترتیب به معنای “کسی” یا “هرکسی” و “هیچ‌کس” هستند:

ضمیر نامعین Jemand در آلمانی

در اینجا نمونه‌ای از نحوه استفاده از این دو ضمیر نامعین آورده شده است:

Jemand hat mein Auto gestohlen.

یک نفر ماشین مرا دزدیده است.

توجه: ضمایر Jemand و niemand فقط به یک فرد مجهول اطلاق می‌شود. برای گروهی از افراد مجهول از ضمیر مجهول man استفاده می‌کنیم.

در فیلم آموزشی زیر می توانید کاربرد این نوع ضمیر را به خوبی و بهتر درک کنید.

 

ضمیر man (یک، تو، آنها)

ضمایر نامعین آلمانی همیشه مستقیماً به ضمایر انگلیسی ترجمه نمی‌شوند. یکی از کلماتی که به‌شدت با دیگران تفاوت دارد، انسان است. بسته به زمینه، می‌تواند به معنای “یک”، “شما” یا “آنها” باشد. به‌طورکلی، ما زمانی که از ضمیر نامعین استفاده می‌کنیم در مورد یک شخص خاص صحبت نمی‌کنیم، بلکه در مورد تعداد نامتناهی از افراد، یک جامعه، یک فرد نامشخص یا فقط هرکسی صحبت می‌کنیم.

Wenn man besser werden will, muss man mehr lernen.

اگر می‌خواهید بهتر شوید، باید بیشتر یاد بگیرید.

جایی که در انگلیسی، ما می‌گوییم “شما”، آلمانی‌ها دوست دارند از این کلمه استفاده کنند. این به‌ویژه در مواردی مفید است که آنها می‌خواهند مؤدبانه و بدون اشاره انگشت از شخصی انتقاد کنند:

Man muss vorsichtiger fahren.

باید بادقت بیشتری رانندگی کنید.

 

مطلب مفید  قواعد و کاربرد فعل lassen در زبان آلمانی

ضمیر Keiner (هیچ‌کس، هیچ‌کدام)

Keiner نیز از ضمایر نامعین آلمانی است که می‌تواند به‌عنوان “هیچ‌کس، “نه هیچ”، “هیچ” یا “نه” ترجمه شود. به افراد یا اشیا اشاره دارد و همیشه به‌صورت منفی استفاده می‌شود.

ضمایر نامعین در آلمانی

این ضمیر باید با اسم مطابقت داشته باشد، بنابراین بسته به مورد و تعداد اسمی که جایگزین می‌شود، پایان آن تغییر می‌کند. در اینجا یک نمونه از این موارد آورده شده است:

Er wollte ein Stück Schokolade, aber ich hatte keine.

او یک‌تکه شکلات می‌خواست، اما من نداشتم.

 

ضمیر نامعین Ein (یک)

Ein یکی دیگر از ضمایر نامعین آلمانی است که می‌تواند به‌عنوان “یک” ترجمه شود و به‌جای اسمی که مفرد است و خاص نیست استفاده می‌شود. اما مراقب باشید آن را با حرف نامعین «ein» که به «a/an» ترجمه می‌شود، اشتباه نگیرید. فقط به شکل مفرد استفاده می‌شود و به روشی مشابه Keiner کاهش‌یافته است:

ضمیر نامعین Ein

مثال:

Sie trifft sich mit einem ihrer alten Studienfreunde.

او با یکی از دوستان قدیمی خود در دانشگاه ملاقات می‌کند.

پرکاربردترین ضمایر نامعین آلمانی

در ویدیوی آموزشی زیر به آموزش پرکاربردترین ضمیر های نامعین زبان آلمانی پرداخته ایم که می توان با یادگیری این ضمایر نامعین، مکالمه و شغایبن آلمانی خود را بسیار تقویت کرد.

 

سخن پایانی

یادگیری زبان آلمانی ممکن است دشوار به نظر برسد، به‌خصوص در مورد گرامر آلمانی، اما به تمرین ادامه دهید، مطمئن باشید پیشرفت خواهید کرد. هرچه بیشتر از زبان آلمانی استفاده کنید، درک، صحبت‌کردن و شاید حتی فکرکردن به آلمانی آسان‌تر می‌شود. امیدواریم که آموزش‌های ما بتواند راهنمایی‌های هرچند اندکی در بهبود مهارت‌های زبان آلمانی به شما ارائه دهد.

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

مطلب مفید  آدرس پرسیدن به آلمانی (جهت یابی)

میانگین امتیازها 5 / 5. تعداد رای : 2

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار روژین سهیلی

روژین سهیلی

من روژین هستم و در آلمان زندگی میکنم، سرگرمی من وبلاگ نویسی و تدریسه، و به مدت 2 ساله که در آلمان به تدریس زبان آلمانی در کنار رشتۀ دانشگاهیم مشغول هستم

بدون ديدگاه

  1. 1401/08/13

    امتیاز بینندگان:5 ستاره

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس