کاربرد zu در زبان آلمانی

کاربرد zu در آلمانی [راهنمای کامل um zu]

4 ديدگاه
4.5
(10)

کاربرد zu در آلمانی را در این مطلب از سری مطالب آموزش زبان آلمانی یاد خواهیم گرفت. دانش‌آموزان و فراگیران زبان آلمانی در طی مسیر آموزش گرامر زبان آلمانی، با موارد مختلفی روبرو می‌شوند. با برخی از این موارد به دلیل شباهتی که به زبان انگلیسی دارند، ممکن است آشنایی داشته باشند. با برخی دیگر نیز ممکن است هیچ‌گونه آشنایی و پیش‌زمینه‌ای نداشته باشند.

در صورتی که از فراگیران زبان آلمانی هستید، پیشنهاد می‌کنیم به مطالعه آموزش این حرف اضافه آلمانی بپردازید.

کاربرد zu در زبان آلمانی

 

اهمیت بررسی کاربرد zu در آلمانی چیست؟

اگر به زندگی روزمره خود مراجعه کنیم و بخواهیم لیستی از کلماتی که همواره در حال استفاده از آن‌ها هستیم، تهیه کنیم، احتمالاً کلمات زیادی به ذهنمان می‌آید. از جمله، من، تو، شما و … در کنار اینها چندین فعل مختلف را می‌توان نام برد. ما با استفاده از این کلمات جملاتی را می‌سازیم تا بتوانیم به مکالمات روزمره خود بپردازیم.

آلمانی‌زبان‌ها نیز همچون ما دارای لیست مشابه از کلمات کاربردی هستند. در بین اینها zu قرار دارد. zu یکی از حروف اضافه در زبان آلمانی است که معنای مستقیم آن بیانگر جهت‌گیری به سمت کسی یا چیزی است. zu در آلمانی معادل to در انگلیسی است. نکته مهم این است که zu در کنار کاربرد اشاره شده، موارد کاربری دیگری هم دارد.

به عنوان شخصی که قصد یادگیری زبان آلمانی را داریم، باید اطلاعات کاملی درباره کاربرد zu در آلمانی داشته باشیم. zu لزوماً کلمه‌ای نیست که هر روز استفاده کنید، اما کلمه‌ای است که اغلب آن را در متون آلمانی خواهید دید. همچنین zu یک کلمه بسیار همه‌کاره است، بنابراین یادگیری معانی مختلف zu و نحوه عملکرد آن برای بیان روان خود در موقعیت‌های مختلف بسیار مهم است.

 

مطلب مفید  زمان حال ساده در آلمانی (با 4 کاربرد بسیار مهم)

نحوه ایجاد انقباضات با Zu

قبل از اینکه به بررسی کاربرد zu در آلمانی بپردازیم، ابتدا باید انقباضات آلمانی را بررسی کنیم تا بتوانیم نحوه استفاده از این کلمه در جملات مختلف را تشخیص دهیم.

ازآنجایی‌که zu یک حرف اضافه داتیو است، ما باید برای اسم خود حرف تعریف‌ مناسبی انتخاب کنیم، مانند:

 • حرف تعریف داتیو مذکر dem است.
 • حرف تعریف داتیو مؤنث der است.
 • حرف تعریف خنثی، dem است.

سپس آخرین حرف تعریف جدید (m, r, m) را می‌گیریم و آن را به انتهای zu اضافه می‌کنیم:

 • zu dem تبدیل به zum می‌شود.
 • zu der تبدیل به zur می‌شود.

 

کاربرد zu در آلمانی

 

این مورد همچنین یک راه مفید برای تشخیص جنسیت اسمی است که نمی‌دانید. اگر zur را ببینید، می‌دانید که اسم زیر مؤنث است. به همین ترتیب، اسامی پس از zum یا مذکر هستند یا خنثی.

 

انواع کاربرد zu در آلمانی

در ادامه به بررسی انواع مختلف کاربرد zu در آلمانی می‌پردازیم. این کاربردها به شرح ذیل هستند:

 

1. zu به معنای “به” یا “به سمت”.

یکی از رایج‌ترین اشکال کاربرد zu در آلمانی به عنوان حرف اضافه داتیو است. در این مضمون به معنای «به» یا «به‌سوی» چیزی یا کسی است و اسم پیش رویش را به حالت داتیو تغییر می‌دهد. بیایید به چند نمونه نگاه کنیم:

Ich muss morgen zur Schule gehen.

(فردا باید به مدرسه بروم.)

Er will mit mir zum Tierpark gehen.

(او می‌خواهد با من به باغ‌وحش برود.)

Willst du mit ihm zum Einkaufszentrum gehen؟

(آیا می‌خواهید با او به مرکز خرید بروید؟)

Ich gehe dieses Wochenende zu meiner Tante.

(این آخر هفته پیش خاله‌ام می‌روم.)

zu گاهی اوقات با nach اشتباه گرفته می‌شود که نشان دهنده یک مقصد یا جهت دور است:

Ich fahre nächsten Sommer nach Deutschland.

(من تابستان آینده به آلمان پرواز می‌کنم.)

Wir gehen zum Supermarkt.

(ما به سوپرمارکت می‌رویم.)

این مورد شاید کمی گیج‌کننده به نظر برسد، زیرا آلمان و سوپرمارکت هر دو مقصد هستند. اما برای اولی از nach و برای دومی از zu استفاده می‌کنیم. Zu برای مکان‌هایی که نزدیک شما هستند مناسب است، درحالی‌که nach برای مکان‌هایی که دورتر هستند، مناسب است.

کاربرد zu در آلمانی [راهنمای کامل um zu]

 

مطلب مفید  آموزش ضمایر در آلمانی (ضمایر شخصی با زبان ساده)

2. وقتی zu علل یا شرایط را بیان می‌کند.

برای این مدل از کاربرد zu در آلمانی، باید ساختارهای مصدری ایجاد کنیم. نمونه ساختارهای مصدر آلمانی با zu به شرح ذیل هستند:

 • um… zu (به‌منظور)
 • ohne… zu (بدون)
 • (an)statt… zu (به‌جای)

این ساخت‌ها از مصدر یک فعل استفاده می‌کنند، درست مانند modals، اما با کاما تنظیم می‌شوند. شما فعل را بعد از zu و بقیه عبارت خود را بین zu و um، ohne یا (an)statt قرار می‌دهید.

مثلاً:

Er kann dieses Haus nicht verlassen, ohne seinen Kaffee zu trinken.

او نمی‌تواند بدون نوشیدن قهوه از این خانه خارج شود.

 

3. هنگامی که zu در عبارات مصدر استفاده می‌شود.

برای این کاربرد، zu با مصدر یک فعل در یک جمله وابسته ترکیب می‌شود. جملات مصدر به um، ohne یا (an)statt نیاز ندارند. مثلاً:

Ich habe große Angst davor, meine Prüfung abzulegen.

از امتحان‌دادن می‌ترسم.

Er soll zu Hause bleiben, um seine Tochter zu sehen.

او باید در خانه بماند تا دخترش را ببیند.

 

4. چه زمانی از zu استفاده نکنید.

شرایطی وجود دارند که در آنها نباید از Zu استفاده کنید، این شرایط عبارت‌اند از:

 

با افعال معین

افعال مودال آلمانی عبارت‌اند از könnnen (توانستن)، müssen (باید)، wollen (خواستن)، mögen (دوست‌داشتن) و… . ممکن است فکر کنید که وقتی از مودال‌ها در جملات آلمانی استفاده می‌کنیم، به zu نیاز داریم. بااین‌حال، مودال‌ها به کلمه zu در آلمانی نیاز ندارند.

 

با مفعول غیرمستقیم

همیشه هنگام اشاره به مفعول غیرمستقیم به zu نیاز ندارید، زیرا ترتیب کلمات جمله می تواند این کار را برای شما انجام دهد. فرض کنید می خواستید جمله “ما به او ماهی می دهیم” را ترجمه کنید. در آلمانی، فقط می توانید بگویید “Wir geben ihm einen Fisch”.

جمله بالا منعکس‌کننده ترتیب کلمات آلمانی است، زیرا مفعول غیرمستقیم قبل از مفعول مستقیم قرار می‌گیرند. با قراردادن “ihm” در موقعیت مفعول غیرمستقیم، شما نشان می‌دهید که او گیرنده مفعول مستقیم است و نیازی به zu نیست.

 

مطلب مفید  آرتیکل در زبان آلمانی (+فیلم آموزشی)

سخن پایانی

در این مقاله با شما درباره کاربرد zu در آلمانی صحبت کردیم. انواع شرایط استفاده از zu در آلمانی و شرایط عدم استفاده از آن را شرح دادیم. در صورتی که تمایل به فراگیری زبان آلمانی دارید، پیشنهاد می‌کنیم سایر مقالات آموزشی ما را از دست ندهید.

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها 4.5 / 5. تعداد رای : 10

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

4 ديدگاه

 1. آواتار شیدا خانزاده
  1401/11/06

  این کلمه zu در المانی رو من الانم ندونستم معنی تحت الفظیش چیه چون هر سایت یه چیزی نوشته. کاربردشو فهمیدم ولی معنیشو نه 🙁

 2. آواتار مجیدم
  1401/11/07

  سلام شیدا 🙂 منم برام سخت بود نگران نباش فقط باید کاربردشو تو فیلم و سریال آلمانی ببینی تا بتونی بفهمی چه زمانی قراره این کلمات اضافه رو استفاده کنی

 3. آواتار کامیار محمدزاده
  1401/11/24

  اینم من راهنمایی کنم که برای خوندن صحیح تلفظ zu در آلمانی نبایستی زو یا سو خونده شه و باید یه جورایی بین ز و س خونده شه. اینم دیدم در مورد تلفظ این کلمه نبود خواستم به این مورد اشاره کنم. بازم ممنون از اطلاعات مفیدتون.

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/11/25

   خیلی ممنون از ارائه تجربه خودتون

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس