آلمان

کشور آلمان [دانستنی های مهم درباره آلمان در 2023]

8 ديدگاه
4.7
(35)

کشور آلمان در سال 2023 با جمعیتی بالغ بر 84 میلیون نفر بوده است. کشور آلمان دارای پیشرفته ترین صنعت های گوناگون از قبیل صنعت خودرو، صنعت بهداشتی، دارویی، الکترونیکی، ماشین آلات، نفت، گاز و پتروشیمی می باشد. آلمان همچنین یکی از کشورهایی است که دارای فناوری های پیشرفته تحقیقات علمی و فناوری های روز دنیا می باشد. آلمان همچنین یکی از کشورهایی است که دارای بیشترین تعداد مهاجران بوده است.

فهرست مطالبی که در ادامه مطلب خواهید خواند :

 • جمعیت آلمان
 • نقشه آلمان و همسایگانش
 • موقعیت جغرافیایی
 • ایالت های آلمان
 • آب و هوا
 • طبیعت
 • مراتع و جنگل های آلمان
 • زبان آلمانی ، مذهب و واحد پول
 • اختلاف زمانی
 • اقتصاد
 • عادات غذایی
 • جشن ها و مناسبت ها
 • حقایقی جذاب و جالب درباره کشور آلمان

نقشه آلمان و همسایگانش

همسایگان آلمان را 9 کشور تشکیل می دهند که از شمال کشور دانمارک و در شرق کشور لهستان و جمهوری چک و سپس در غرب کشور بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه می باشند.

نقشه کشور آلمان :

نقشه آلمان و همسایگانش

کشور آلمان

مساحت کشور آلمان تقریبا 357,368 هکتار است. این کشور در منطقه اروپای مرکزی قرار دارد و زبان رسمی این کشور آلمانی است که شاخه‌ای از زبان‌های هندواروپایی بوده و به‌جز آلمان در اتریش، سوئیس، لوکزامبورگ، لیختن‌اشتاین، بخش‌هایی از بلژیک و جنوب دانمارک هم‌صحبت می‌شود.

آلمان یکی از جذاب‌ترین و متنوع‌ترین کشورهای قاره اروپا، مقصدی فوق‌العاده برای کسانی است که عاشق فرهنگ اصیل، شهرهای زیبا، روستاهای دست‌نخورده و طبیعت حیرت‌انگیز هستند.

کشور آلمان

این کشور اروپایی و صنعتی بعد از آمریکا، چین و ژاپن چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد؛ آلمان دارای 16 ایالت می‌باشد که بزرگترین ایالت در کشور آلمان یالت بایرن است.

شهرهای بزرگ آلمان: مونیخ (مهم‌ترین شهر آلمان)، فرانکفورت (منطقه تجاری)، رتنبورگ (شهر قرون‌وسطایی)، کلن (منطقه تاریخی)، دوسلدورف (منطقه اقتصادی آلمان)، برمن (دهمین شهر پرجمعیت)، نورنبرگ (دومین شهر بزرگ باواریا)، برلین (پایتخت آلمان) و هامبورگ (دومین شهر پرجمعیت) است.

پرجمعیت ترین شهر آلمان برلین است با جمعیت 3645000 نفر. بعد از برلین، هامبورگ دومین شهر پر جمعیت کشور آلمان است با جمعیت 1841000 نفر.

 

همچنین بخوانید  جهانی شناور: سفر به جاهای دیدنی آلمان در 2023

شهرهای المان

جمعیت آلمان 2023

آلمان پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا می باشد که جمعیت آن بالغ بر 84 میلیون نفر در سال 2023 می باشد. همچنین جمعیت آلمان در سال 2023 رتبه 17 پرجمعیت ترین کشورهای جهان است. از سال 2017 تا به امروز جمعیت آلمان رشد چشم گیری را به خود دیده است.

آلمان در اروپای مرکزی واقع‌شده و با 9 کشور مرز مشترک دارد؛ در شمال این کشور، دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال قرار دارد و سرزمین‌های پست در شمال، رشته‌کوه‌های میانه، دامنه‌های کم ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی، دامنه‌های کوه‌های آلپ و کوه‌های آلپ در باواریا وجود دارند.

ایالت های آلمان

نظام سیاسی این کشور جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد. آلمان از ۱۶ ایالت تشکیل شده است. هر ایالت آلمان از یک دولت و قانون اساسی برخوردار هستند و تا حد زیادی خودمختار هستند. نام ایالت های آلمان را در زیر برای شما لیست کرده ایم :

ایالت های آلمان

 1. ایالت بادن-وورتمبرگ
 2. بایرن
 3. براندنبورگ
 4. برلین
 5.  برمن
 6. تورینگن
 7. راینالد-فالتز
 8. زارلاند
 9. زاکسن
 10. زاکسن-آنهالت
 11. اشلسویگ- هولشتاین 
 12. مکلنبورگ- فورپومرن 
 13. نوردراین- وستفالن 
 14. نیدرزاکسن 
 15. هامبورگ 
 16. هسن

آب و هوای آلمان

در آلمان آب و هوای متغیری در جریان است، شرق آن آب‌وهوای قاره‌ای دارد، تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها سرد است، در سواحل و در غرب آلمان مردم، زمستانی بسیار سرد و تابستانی بسیار گرم را تجربه می‌کنند، در جنوب و شرق، بارش برف نسبت به مناطق دیگر بیشتر است.

طبیعت آلمان

در کشور آلمان مناظر طبیعی برجسته بسیاری وجود دارد. دلیل جذب افراد بسیاری که از سراسر جهان به این کشور می‌آیند علاوه بر ثروت فرهنگی، طبیعت متنوع، مناظر سرسبز، صخره‌های بی‌پایان سفید، سازه‌های سنگی بزرگ، دریاچه‌های آبی و عمیق است.

در بین کوه‌های آلپ در جنوب و دریای شمال و دریای بالتیک در شمال، پارک‌های طبیعت، جایی ایده آل برای تعطیلات تابستانی و خوش‌گذرانی برای گردشگران است.

شهر های آلمان

جنگل های آلمان

جنگل های آلمان نقش حیاتی را برای این کشور ایفا می کنند که بیش از یازده میلیون هکتار از خاک کشور آلمان متشکل از جنگل ها است.

 • جنگل سیاه آلمان، یکی از معروفترین جنگل های آلمان که در جنوب غربی این کشور واقع است که از جنوب و غرب به دره رود راین می رسد.
 • جنگل های مشترک بین کشور آلمان، اسلواکی و اوکراین به نام راش نام دارد که بخش عظیمی از جنگل راش آلمان زیست بوم حفاظت شده جانوران و گیاهان متعددی است.
 • یکی از مهمترین پارک ملی، در شرق کشور آلمان و در جنگل های بایرن (باواریا) قرار دارد. همچنین بخشی از این جنگل در کشور چک واقع است.

واحد پول آلمان، زبان و مذهب

مذهب در المان

مردم کشور آلمان در گذشته از نژاد ژرمن بوده‌اند، اما باسیاست‌های گرفته‌شده و ورود مهاجران متعدد از کشورهایی مثل ترکیه، مراکش و دیگر کشورها، ساختار نژادی آلمان تغییر کرد. به همین دلیل مردم آلمان مذاهب مختلفی دارند. در حال حاضر 28 درصد مردم آلمان مسیحی کاتولیک و 26 درصد پروتستان هستند. دین اسلام نزدیک به 4 درصد از جمعیت کشور آلمان را دربر میگیرد.

 آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و مانند بقیه کشورهای عضو، از واحد پول یورو استفاده می‌کند.

شاید این مطلب برای شما جذاب باشد:

 

همچنین بخوانید  سایت های کاریابی در آلمان

اختلاف زمانی

برلین دو ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در برلین است. فاصله تهران تا برلین 3523,6 کیلومتر و طول پرواز از تهران تا برلین حدود چهار ساعت و نیم است.

اقتصاد

اقتصاد آلمان

این کشور عضو سازمان ملل متحد بوده و ازنظر علمی و اقتصادی یکی از قدرت‌های جهانی محسوب می‌شود، آلمان چهارمین کشور جهان ازنظر قدرت صنعتی و اقتصادی، دارای مقام اول ازنظر صادرات محصولات مختلف به خارج از کشور است و بیشتر شرکت‌های آلمانی وابسته به تجارت خارجی هستند و تا یک‌سوم درآمد خود را از صادرات تامین می‌کنند. محصولات صادراتی آلمان: خودروسازی، الکتروتکنیک، ماشین‌سازی و شیمی است.

کشور آلمان به زوج‌های جوان و فرزندان آن‌ها امکانات مالی، تحصیلی و بیمه‌ای باکیفیتی ارائه می‌دهد ولی با این‌حال این کشور با مشکل رشد منفی جمعیت دست‌وپنجه نرم می‌کند و همین عامل باعث شده تا درهای خود را به روی متخصصان خارجی بازکرده تا باسیاستی خاص بتواند فرصت‌های شغلی فراوان و متنوع در این کشور ایجاد کند تا همچنان قدرت اول اقتصادی، صنعتی اروپا باقی بماند.

آلمان، قطعه ای ثروتمند از سرزمین اروپایی دارای شهر های های مدرن و پیشرفته، روستاهای زیبا و دست‌نخورده، تاریخ وسیع و فرهنگ طولانی است.

آلمان از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان باوجود دانشگاه‌های رایگان، تحصیلات باکیفیت بالا و تنوع فرهنگی بسیار، توانسته تحولی بزرگ در صنعت گردشگری دنیا به وجود آورد و چشم تعداد زیادی توریست و مسافر علاقه‌مند به این جاذبه‌ها را به خود خیره کند.

عادات غذایی کشور آلمان

غذاهای آلمانی

مانند همه جای دنیا، شهر به شهر و منطقه به منطقه، عادت های غذایی متفاوت از هم هستند که این قاعده در آلمان هم صدق می کند. هر ایالت در کشور آلمان نوع غذایی تقریبا منحصر به فردی دارد. بیشتر غذاهای آلمان از گوشت و سیب زمینی، سوسیس و سالاد و سبزیجات تشکیل شده است.

یکی از علایق آلمانی ها مصرف گوشت خوک که یکی از پرمصرف ترین نوع گوشت ها در این کشور می باشد، است.

ناگفته نماند که محبوبیت و آوازه ی غذاهای آلمانی به غذاهای ایتالیایی و یا فرانسوی نمی رسد.

جشن و مناسبت های کشور آلمان

مناسبت های المان

مانند سایر کشورهای اروپایی آلمان هم جزء آن دسته از کشورهای است که مناسبت های سنتی زیادی در آن وجود دارد که جشن کریسمس هم از آن دسته می باشد. همچنین روز اتحاد آلمان، روزی که آلمانی غربی و آلمان شرقی به هم پیوستند، یکی از رویدادهای مهم این کشور است که در تاریخ سوم اکتبر هر ساله مراسم یادبودی برگزار می شود.

حقایقی جالب در مورد کشور آلمان

آلمان یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان است، وجود دانشگاه‌های رایگان، تحصیلات باکیفیت بالا و تنوع فرهنگی، نکاتی برجسته برای شهرت آلمان هستند.

در این مطلب برخی از واقعیت‌های عجیب و شنیدنی درباره آلمان را که تابه‌حال به آن دقت نکرده‌اید برای شما بازگو می‌کنیم:

 • جمعیت آلمان رو به کاهش است و در دهه گذشته حدود دو میلیون نفر از جمعیت خود را ازدست‌داده است که همین موضوع یکی از اصلی ترین دغدغه های کشور آلمان است.
 • تا سال 2009 حدود دو هزار مدرسه در آلمان به دلیل کمبود دانش‌آموز بسته شدند.
 • دانشگاه برای تمامی افرادی که در این کشور زندگی می کنند رایگان است، حتی افرادی که به این
  کشور مهاجرت کرده اند.
 • 65 درصد بزرگراه‌های آلمان محدودیت سرعت ندارند.
 • بیش از 2100 قلعه در آلمان وجود دارد.
 • آلمان هفتمین کشور بزرگ اروپا، با مساحتی بالغ‌بر 137,847 مایل مربع که 34,836 آن خشکی و 3,011 آن را آب پوشانده است.
 • کشور آلمان از 16 ایالت تشکیل‌شده که هرکدام دارای قانون اساسی مختص به خود هستند و عموما مستقل عمل می‌کنند.
همچنین بخوانید  جهانی شناور: سفر به جاهای دیدنی آلمان در 2023

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها 4.7 / 5. تعداد رای : 35

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

8 ديدگاه

 1. روژین سهیلی
  1399/08/22

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 2. 1399/08/22

  امتیاز بینندگان:5 ستاره

 3. آواتار بهاره
  1399/12/17

  آلمان 😍😍😍
  کی میشه برم 🙄

 4. آواتار ashkan
  1399/12/17

  مرسی از مطالبتون
  کاش جاهای دیدنی آلمان هم میذاشتید
  بهرحال مرسی ازتون

  • روژین سهیلی
   1399/12/17

   خواهش میکنم دوست خوبم
   جاهای دیدنی آلمانجاهای دیدنی آلمانخواهش میکنم دوست خوبم
   جاهای دیدنی آلمان هم در مقاله ای جداگانه منتشر شده که میتونید مطالعه کنید

 5. آواتار ستاره
  1401/11/03

  کشور آلمان یکی از آرزوهای همیشگیم بوده و هست. واقعا از هر لحاظ بگین قدرتمنده از اقتصاد قوی، سیاست قوی، از نظر اجتماعی و یا حتی بهترین دانشگاه های دنیا در حوزه مهندسی و مدیریت رو دارند. حتی فرهنگ و ادبیاتشون از دیرباز قوی ترین بوده. بزرگان دانشمندان آلمانی همچون انیشتین، فردریش نیچه، بتهوون، ولفگانگ و بسیاری دیگر از دانشمندان اهل آلمان که این کشور را به یکی از قدرتمندترین ها تبدیل کرده. عاشقشم و امیدوارم بتونم به زودی مهاجرت کنم.

  • امیرمنصور
   1401/11/03

   بله، بی شک آلمان پیشرو در این زمینه هایی است که شما ذکر کردید.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس