جاب آفر آلمان

کشور آلمان: نقشه آلمان و همسایگانش 2023 (از فرهنگ تا تاریخ)

35 ديدگاه
4.6
(50)

کشور آلمان در سال 2023 با جمعیتی بالغ بر 84 میلیون نفر بوده است. کشور آلمان دارای پیشرفته ترین صنعت های گوناگون از قبیل صنعت خودرو، صنعت بهداشتی، دارویی، الکترونیکی، ماشین آلات، نفت، گاز و پتروشیمی می باشد. آلمان همچنین یکی از کشورهایی است که دارای فناوری های پیشرفته تحقیقات علمی و فناوری های روز دنیا می باشد. آلمان همچنین یکی از کشورهایی است که دارای بیشترین تعداد مهاجران بوده است.

فهرست مطالبی که در ادامه مطلب خواهید خواند :

 • جمعیت آلمان
 • نقشه آلمان و همسایگانش
 • موقعیت جغرافیایی
 • ایالت های آلمان
 • آب و هوا
 • طبیعت
 • مراتع و جنگل های آلمان
 • زبان آلمانی ، مذهب و واحد پول
 • اختلاف زمانی
 • اقتصاد
 • عادات غذایی
 • جشن ها و مناسبت ها
 • حقایقی جذاب و جالب درباره کشور آلمان

نقشه آلمان و همسایگانش

همسایگان آلمان را 9 کشور تشکیل می دهند که از شمال کشور دانمارک و در شرق کشور لهستان و جمهوری چک و سپس در غرب کشور بلژیک و هلند، در جنوب لوگزامبورگ، سوئیس، اتریش و فرانسه می باشند.

نقشه کشور آلمان :

نقشه آلمان و همسایگانش

کشور آلمان

مساحت کشور آلمان تقریبا 357,368 هکتار است. این کشور در منطقه اروپای مرکزی قرار دارد و زبان رسمی این کشور آلمانی است که شاخه‌ای از زبان‌های هندواروپایی بوده و به‌جز آلمان در اتریش، سوئیس، لوکزامبورگ، لیختن‌اشتاین، بخش‌هایی از بلژیک و جنوب دانمارک هم‌صحبت می‌شود.

آلمان یکی از جذاب‌ترین و متنوع‌ترین کشورهای قاره اروپا، مقصدی فوق‌العاده برای کسانی است که عاشق فرهنگ اصیل، شهرهای زیبا، روستاهای دست‌نخورده و طبیعت حیرت‌انگیز هستند.

کشور آلمان

این کشور اروپایی و صنعتی بعد از آمریکا، چین و ژاپن چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد؛ آلمان دارای 16 ایالت می‌باشد که بزرگترین ایالت در کشور آلمان یالت بایرن است.

شهرهای بزرگ آلمان: مونیخ (مهم‌ترین شهر آلمان)، فرانکفورت (منطقه تجاری)، رتنبورگ (شهر قرون‌وسطایی)، کلن (منطقه تاریخی)، دوسلدورف (منطقه اقتصادی آلمان)، برمن (دهمین شهر پرجمعیت)، نورنبرگ (دومین شهر بزرگ باواریا)، برلین (پایتخت آلمان) و هامبورگ (دومین شهر پرجمعیت) است.

پرجمعیت ترین شهر آلمان برلین است با جمعیت 3645000 نفر. بعد از برلین، هامبورگ دومین شهر پر جمعیت کشور آلمان است با جمعیت 1841000 نفر.

شهرهای المان

جمعیت آلمان 2023

آلمان پرجمعیت ترین کشور اتحادیه اروپا می باشد که جمعیت آن بالغ بر 84 میلیون نفر در سال 2023 می باشد. همچنین جمعیت آلمان در سال 2023 رتبه 17 پرجمعیت ترین کشورهای جهان است. از سال 2017 تا به امروز جمعیت آلمان رشد چشم گیری را به خود دیده است.

آلمان در اروپای مرکزی واقع‌شده و با 9 کشور مرز مشترک دارد؛ در شمال این کشور، دانمارک، دریای بالتیک و دریای شمال قرار دارد و سرزمین‌های پست در شمال، رشته‌کوه‌های میانه، دامنه‌های کم ارتفاع کوه‌های میانه در جنوب غربی، دامنه‌های کوه‌های آلپ و کوه‌های آلپ در باواریا وجود دارند.

ایالت های آلمان

نظام سیاسی این کشور جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی می باشد. آلمان از ۱۶ ایالت تشکیل شده است. هر ایالت آلمان از یک دولت و قانون اساسی برخوردار هستند و تا حد زیادی خودمختار هستند. نام ایالت های آلمان را در زیر برای شما لیست کرده ایم :

ایالت های آلمان

 1. ایالت بادن-وورتمبرگ
 2. بایرن
 3. براندنبورگ
 4. برلین
 5.  برمن
 6. تورینگن
 7. راینالد-فالتز
 8. زارلاند
 9. زاکسن
 10. زاکسن-آنهالت
 11. اشلسویگ- هولشتاین 
 12. مکلنبورگ- فورپومرن 
 13. نوردراین- وستفالن 
 14. نیدرزاکسن 
 15. هامبورگ 
 16. هسن

آب و هوای آلمان

در آلمان آب و هوای متغیری در جریان است، شرق آن آب‌وهوای قاره‌ای دارد، تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها سرد است، در سواحل و در غرب آلمان مردم، زمستانی بسیار سرد و تابستانی بسیار گرم را تجربه می‌کنند، در جنوب و شرق، بارش برف نسبت به مناطق دیگر بیشتر است.

طبیعت آلمان

در کشور آلمان مناظر طبیعی برجسته بسیاری وجود دارد. دلیل جذب افراد بسیاری که از سراسر جهان به این کشور می‌آیند علاوه بر ثروت فرهنگی، طبیعت متنوع، مناظر سرسبز، صخره‌های بی‌پایان سفید، سازه‌های سنگی بزرگ، دریاچه‌های آبی و عمیق است.

در بین کوه‌های آلپ در جنوب و دریای شمال و دریای بالتیک در شمال، پارک‌های طبیعت، جایی ایده آل برای تعطیلات تابستانی و خوش‌گذرانی برای گردشگران است.

شهر های آلمان

جنگل های آلمان

جنگل های آلمان نقش حیاتی را برای این کشور ایفا می کنند که بیش از یازده میلیون هکتار از خاک کشور آلمان متشکل از جنگل ها است.

 • جنگل سیاه آلمان، یکی از معروفترین جنگل های آلمان که در جنوب غربی این کشور واقع است که از جنوب و غرب به دره رود راین می رسد.
 • جنگل های مشترک بین کشور آلمان، اسلواکی و اوکراین به نام راش نام دارد که بخش عظیمی از جنگل راش آلمان زیست بوم حفاظت شده جانوران و گیاهان متعددی است.
 • یکی از مهمترین پارک ملی، در شرق کشور آلمان و در جنگل های بایرن (باواریا) قرار دارد. همچنین بخشی از این جنگل در کشور چک واقع است.

واحد پول آلمان، زبان و مذهب

مذهب در المان

مردم کشور آلمان در گذشته از نژاد ژرمن بوده‌اند، اما باسیاست‌های گرفته‌شده و ورود مهاجران متعدد از کشورهایی مثل ترکیه، مراکش و دیگر کشورها، ساختار نژادی آلمان تغییر کرد. به همین دلیل مردم آلمان مذاهب مختلفی دارند. در حال حاضر 28 درصد مردم آلمان مسیحی کاتولیک و 26 درصد پروتستان هستند. دین اسلام نزدیک به 4 درصد از جمعیت کشور آلمان را دربر میگیرد.

 آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و مانند بقیه کشورهای عضو، از واحد پول یورو استفاده می‌کند.

شاید این مطلب برای شما جذاب باشد:

اختلاف زمانی

برلین دو ساعت و نیم از تهران عقب‌تر است، یعنی ساعت 12 در تهران معادل ساعت 9:30 در برلین است. فاصله تهران تا برلین 3523,6 کیلومتر و طول پرواز از تهران تا برلین حدود چهار ساعت و نیم است.

اقتصاد

اقتصاد آلمان

این کشور عضو سازمان ملل متحد بوده و ازنظر علمی و اقتصادی یکی از قدرت‌های جهانی محسوب می‌شود، آلمان چهارمین کشور جهان ازنظر قدرت صنعتی و اقتصادی، دارای مقام اول ازنظر صادرات محصولات مختلف به خارج از کشور است و بیشتر شرکت‌های آلمانی وابسته به تجارت خارجی هستند و تا یک‌سوم درآمد خود را از صادرات تامین می‌کنند. محصولات صادراتی آلمان: خودروسازی، الکتروتکنیک، ماشین‌سازی و شیمی است.

کشور آلمان به زوج‌های جوان و فرزندان آن‌ها امکانات مالی، تحصیلی و بیمه‌ای باکیفیتی ارائه می‌دهد ولی با این‌حال این کشور با مشکل رشد منفی جمعیت دست‌وپنجه نرم می‌کند و همین عامل باعث شده تا درهای خود را به روی متخصصان خارجی بازکرده تا باسیاستی خاص بتواند فرصت‌های شغلی فراوان و متنوع در این کشور ایجاد کند تا همچنان قدرت اول اقتصادی، صنعتی اروپا باقی بماند.

آلمان، قطعه ای ثروتمند از سرزمین اروپایی دارای شهر های های مدرن و پیشرفته، روستاهای زیبا و دست‌نخورده، تاریخ وسیع و فرهنگ طولانی است.

آلمان از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان باوجود دانشگاه‌های رایگان، تحصیلات باکیفیت بالا و تنوع فرهنگی بسیار، توانسته تحولی بزرگ در صنعت گردشگری دنیا به وجود آورد و چشم تعداد زیادی توریست و مسافر علاقه‌مند به این جاذبه‌ها را به خود خیره کند.

عادات غذایی کشور آلمان

غذاهای آلمانی

مانند همه جای دنیا، شهر به شهر و منطقه به منطقه، عادت های غذایی متفاوت از هم هستند که این قاعده در آلمان هم صدق می کند. هر ایالت در کشور آلمان نوع غذایی تقریبا منحصر به فردی دارد. بیشتر غذاهای آلمان از گوشت و سیب زمینی، سوسیس و سالاد و سبزیجات تشکیل شده است. برای این منظور می توانید به مقاله بهترین غذاهای آلمانی که قبلا در وبسایت منشر شده است، مراجعه کنید.

یکی از علایق آلمانی ها مصرف گوشت خوک است که یکی از پرمصرف ترین نوع گوشت ها در این کشور می باشد.

ناگفته نماند که محبوبیت و آوازه ی غذاهای آلمانی به غذاهای ایتالیایی و یا فرانسوی نمی رسد.

جشن و مناسبت های کشور آلمان

مناسبت های المان

مانند سایر کشورهای اروپایی آلمان هم جزء آن دسته از کشورهای است که مناسبت های سنتی زیادی در آن وجود دارد که جشن کریسمس هم از آن دسته می باشد. همچنین روز اتحاد آلمان، روزی که آلمانی غربی و آلمان شرقی به هم پیوستند، یکی از رویدادهای مهم این کشور است که در تاریخ سوم اکتبر هر ساله مراسم یادبودی برگزار می شود.

حقایقی جالب در مورد کشور آلمان

آلمان یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای جهان است، وجود دانشگاه‌های رایگان، تحصیلات باکیفیت بالا و تنوع فرهنگی، نکاتی برجسته برای شهرت آلمان هستند.

در این مطلب برخی از واقعیت‌های عجیب و شنیدنی درباره این کشور و زندگی در آلمان را که تابه‌حال به آن دقت نکرده‌اید برای شما بازگو می‌کنیم:

 • جمعیت آلمان رو به کاهش است و در دهه گذشته حدود دو میلیون نفر از جمعیت خود را ازدست‌داده است که همین موضوع یکی از اصلی ترین دغدغه های کشور آلمان است.
 • تا سال 2009 حدود دو هزار مدرسه در آلمان به دلیل کمبود دانش‌آموز بسته شدند.
 • دانشگاه برای تمامی افرادی که در این کشور زندگی می کنند رایگان است، حتی افرادی که به این
  کشور مهاجرت کرده اند.
 • 65 درصد بزرگراه‌های آلمان محدودیت سرعت ندارند.
 • بیش از 2100 قلعه در آلمان وجود دارد.
 • آلمان هفتمین کشور بزرگ اروپا، با مساحتی بالغ‌بر 137,847 مایل مربع که 34,836 آن خشکی و 3,011 آن را آب پوشانده است.
 • کشور آلمان از 16 ایالت تشکیل‌شده که هرکدام دارای قانون اساسی مختص به خود هستند و عموما مستقل عمل می‌کنند.

بهترین منابع گلچین شدۀ آموزش آلمانی در سطح های مختلف

پکیج آلمانی

سوالات شما و پاسخ های ما

آیا آلمان بزرگترین کشور اروپا است؟
خیر. بزرگترین کشور اروپا روسیه است. کشور آلمان هفتمین کشور بزرگ این قاره است که مساحت کل آن 357588 کیلومتر مربع است. آلمان همچنین پس از روسیه دومین کشور پرجمعیت اروپاست.

زبان رسمی کشور آلمان چیست؟
در آلمان، زبان رسمی آلمانی است، اما بسیاری از مردم زبان‌های دیگری مانند انگلیسی و فرانسوی را نیز صحبت می‌کنند.

واحد پول کشور آلمان چیست ؟
از یورو به عنوان واحد پولی استفاده می کنند. از سال 2002 به بعد، یورو به عنوان واحد پولی در کشور آلمان به کار گرفته شده است.

آلمان چند ایالت دارد؟
این کشور دارای 16 ایالت (Bundesländer) است که هر یک از آن‌ها شامل چند شهر/منطقه (Landkreis) می‌شوند.

پایتخت کشور آلمان کدام شهر است؟
برلین به عنوان پایتخت کشور آلمان شناخته شده است.

آیا آلمان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان است؟
بله، آلمان از نظر اقتصادی در رتبه چهارم جهان قرار دارد و یکی از اعضای برجسته اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

آیا در آلمان محدودیت سنی برای خرید الکل وجود دارد؟
بلژیک، دانمارک و آلمان، سن 16 سال را به عنوان حداقل سن برای خرید نوشیدنی های حاوی کمتر از 1.2٪ الکل و 18 سال را برای خرید الکل (بیش از 1.2٪ الکل مقطر) تعیین کرده اند.

پرجمعیت ترین شهر آلمان کدام است؟
پرجمعیت ترین شهر آلمان برلین است با جمعیت 3645000 نفر. بعد از برلین، هامبورگ دومین شهر پر جمعیت کشور آلمان است با جمعیت 1841000 نفر.

بزرگترین ایالت آلمان کدام است؟
بزرگترین ایالت در آلمان ایالت بایرن است.

 
مطلب مفید  جملات انگیزشی آلمانی برای تحقق رویاهایتان در ۲۰۲۳

به این آموزش چه امتیازی می دهید؟

میانگین امتیازها 4.6 / 5. تعداد رای : 50

هنوز کسی نظرش را ثبت نکرده است. شما اولین نفر باشید.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

آواتار امیرمنصور

امیرمنصور

من امیرمنصور هستم و چند ساله که در آلمان زندگی میکنم، کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و رباتیک دارم و در حال حاضر اینجا در آلمان مشغول به کار هستم. علاقه من به اشتراک گذاری آموخته هایم از زبان آلمانی و تخصصم طراحی و برنامه نویسی هست و عکاسی هم جزء زمینه های سرگرمیم محسوب میکنم 😉 خیلی خوشحالم که این فرصت رو دارم تا در جمع گروه خوش ذوق آلمانی کورس شما عزیزان رو به اهداف زیباتون برسونم. اهداف هممون رسیدن به یه زندگی بهتر از امروزمونه ❤️

35 ديدگاه

 1. آواتار بهاره
  1399/12/17

  آلمان 😍😍😍
  کی میشه برم 🙄

 2. آواتار ashkan
  1399/12/17

  مرسی از مطالبتون
  کاش جاهای دیدنی آلمان هم میذاشتید
  بهرحال مرسی ازتون

  • آواتار روژین سهیلی
   1399/12/17

   خواهش میکنم دوست خوبم
   جاهای دیدنی آلمانجاهای دیدنی آلمانخواهش میکنم دوست خوبم
   جاهای دیدنی آلمان هم در مقاله ای جداگانه منتشر شده که میتونید مطالعه کنید

 3. آواتار ستاره
  1401/11/03

  کشور آلمان یکی از آرزوهای همیشگیم بوده و هست. واقعا از هر لحاظ بگین قدرتمنده از اقتصاد قوی، سیاست قوی، از نظر اجتماعی و یا حتی بهترین دانشگاه های دنیا در حوزه مهندسی و مدیریت رو دارند. حتی فرهنگ و ادبیاتشون از دیرباز قوی ترین بوده. بزرگان دانشمندان آلمانی همچون انیشتین، فردریش نیچه، بتهوون، ولفگانگ و بسیاری دیگر از دانشمندان اهل آلمان که این کشور را به یکی از قدرتمندترین ها تبدیل کرده. عاشقشم و امیدوارم بتونم به زودی مهاجرت کنم.

  • آواتار امیرمنصور
   1401/11/03

   بله، بی شک آلمان پیشرو در این زمینه هایی است که شما ذکر کردید.

 4. آواتار shiba
  1401/11/14

  با اینکه نقشه آلمان خیلی کوچکتر از ایران است ولی جمعیت آلمان نسبت به ایران بیشتره و این مورد واقعا برام تعجب برانگیز بود. فکر میکردم جمعیت خیلی کمتری داشته باشه با اینکه اوضاعشون از ایران خیلی بهتره و همیشه حرف اول رو دارن تو دنیا واسه گفتن.

 5. آواتار kamali
  1401/11/27

  من فکر نمی کردم شهر برلین خودش ایالت باشه !! مقالتون رو خوندم فکر کردم اشتباه نوشتین ولی رفتم تحقیق کردم درسته، ایالته!

 6. آواتار Majid
  1401/12/02

  فرهنگ آلمانی همیشه یکی از بهترین فرهنگ ها تو دنیا بوده البته از نظر فرهنگ ادبیات و هنرمندانی که تحویل دنیا دادن. درسته شخصیت های منفوری داشتن ولی شخصیت های بسیار معروف و مفیدی برای دنیا داشتن.

 7. آواتار Mohammad
  1401/12/05

  ممنون از مقالتون واقعا عالی بود. شخصیت های معروف آلمانی رو هم اضافه کنین عالی تر میشین

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/12/05

   بله دوست عزیز در ویرایش بعدی حتما اضافه خواهد شد.

 8. آواتار بهرام
  1401/12/15

  نقشه آلمان درسته هم اندازه ایران نیست ولی جمعیتش اندازه ایرانه البته کمی بیشتره جمعیت آلمان نسبت به ایران !

 9. آواتار مرتضی احمدی
  1401/12/16

  میشه نقشه آلمان و همسایگانش رو هم بگذارید. ممنون از اطلاعات خوبتون.

  • آواتار روژین سهیلی
   1401/12/17

   درود دوست عزیز، بله در ویرایش بعدی بروز رسانی خواهد شد.

 10. آواتار محمد
  1402/01/09

  زیبایی های آلمان همیشه فوق العاده بوده و هست 🙂

 11. آواتار اکبر محبی
  1402/01/09

  درباره آلمان و همسایگانش بیشتر بنویسید لطفا. من خودم به شخصه علاقه زیادی به فرهنگ و هنر آلمانی ها دارم. رشته تحصیلم تاریخ بوده به همین دلیل از ابتدا علاقه خاصی به این کشور داشته ام.

 12. آواتار شهرام کرامتی
  1402/01/14

  حیف آلمان تاریخ بدی رو پشت سر گذاشت وگرنه الان خودش یه حکمران بلا منازعبود با این همه تاریخ و فرهنگ و اقتصاد قوی.
  به جای کشور هایی مثل آمریکا و انگلیس باید المان قدرت اول می بود ولی خب حیف…

 13. آواتار ندا
  1402/02/06

  مطلب خوبی بود. پاینده باشید

 14. آواتار عباس میرخانی
  1402/02/07

  جالب بود برام که آلمان بزرگترین کشور اروپا نیست. من واقعا فکر میکردم بزرگترینه ولی با وایرال شدن فیلم نخست وزیر آلمان که تو مصاحبه رسمی میگفت کشور آلمان بزرگترینه تو اروپا، ولی همه روی این حرفش انتقاد کردن…عجیب بود این حرفاشون برام

 15. آواتار رسول
  1402/02/15

  تنها کشوریه که قوانینش نسب به خارجی ها بهتره و با توجه به منفعت خودشم ولی باز هم مهاجران زیادی میپذیره که دو سر برده. از هر لحاظ هم برای مهاجرت به نظرم بهترینه

 16. آواتار مرتضی
  1402/02/19

  از نظر اقتصادی هم همیشه حرف اول رو میزنه واقعا

 17. آواتار صفامنش
  1402/02/22

  اونایی که المان زندگی میکنن خوشبحالشون از هر نظری بگی خوبه نزدیک ایران خودمون هم هست نسبت به کشورهای دیگه خیلی بهتره

 18. آواتار محمدحسین محمودیان
  1402/02/22

  عالیه سایتتون خداقوت

 19. آواتار حسن
  1402/02/26

  پناهندگی آلمان رو پیشنهاد میکنید؟ به نظرم مهاجرت از این روش خیلی گزینه مناسبی نباشه ولی اگه ادم مجبور باشه بنظرم بهترین کاره اونم کشوری مثل اونجا

 20. آواتار عرفان
  1402/03/04

  کشور های حوزه اسکاندیناوی برای زندگی ما ایرانیا کمی سخته چراکه آب و هوای همیشه سردی داره ولی برای کسانی که آب و هوا و یا سرما براشون مهم نیست بهترین جای دنیا هستن. البته المان جزو کشور حوزه اسکاندیناوی محسوب نمیشه ولی اونم هوای به نسبت سردی داره.

  • آواتار امیرمنصور
   1402/03/05

   ممنونم از اطلاعات خوبتون. همونطور که فرمودید آلمانی جزو کشور های حوزه اسکاندیناوی نیست.
   کشورهای حوزه اسکاندیناوی سوئد، نروژ و دانمارک و همچنین فنلاند، ایسلند و چند جزیزه شمال اروپا رو شامل میشه.

 21. آواتار محبوبه نادری
  1402/03/10

  میشه در مورد همسایه های کشور آلمان هم مطالب بذارید، کشور اتریش و سویس بیشتر منظورمه که آلمانی زبانن. ممنونم

  • آواتار روژین سهیلی
   1402/03/14

   بله حتما در مورد کشور های اطراف آلمان هم بزودی مطالبی منتشر می کنیم.

 22. آواتار کریمی
  1402/04/05

  عالی بود مچکرم از زحماتتون

  • آواتار روژین سهیلی
   1402/04/11

   خواهش میکنم دوست خوبم لطف دارین

 23. آواتار مصطفی میری
  1402/05/24

  همه کشور های دنیا معمولا از ابتدای به وجود اومدنشون گسترش پیدا کرده اند یا برعکس ولی نقشه آلمان از ابتدا همینطور بوده و از وقتی که قسمتی از امپراتوری رم بود به همین شکل مونده با وجود اینکه یکی از قدرت های دوران خودش هم بوده!

 24. آواتار راحله
  1402/05/31

  نقشه آلمان به فارسی اگه میذاشتین عالی بود چون شهرهای آلمان روی نقشه رو میشه با فارسی بخونیم. بعضی از شهرها تلفظ سختی دارن

 25. آواتار احمدی
  1402/05/31

  نقشه المان و نقشه ایالت های آلمان را مجزا بذارید لطفا

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرم ورود به پنل کاربری

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید

کاربر جدید هستید؟ ثبت‌نام در آلمانی کورس